Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tych nieruchomości nie wolno sprzedawać. Na takie oferty uważaj, bo zamiast mieszkania lub działki kupisz kłopoty

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Nie wszystkie nieruchomości można swobodnie sprzedawać i kupować. Przejdź do kolejnych zdjęć i dowiedz się więcej. Przesuwaj zdjęcia palcem lub strzałkami.
Nie wszystkie nieruchomości można swobodnie sprzedawać i kupować. Przejdź do kolejnych zdjęć i dowiedz się więcej. Przesuwaj zdjęcia palcem lub strzałkami. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Widzisz atrakcyjne ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości? Uważaj, bo możesz kupić kota w worku. Mało kto wie, że niektórych mieszkań i działek nie wolno sprzedawać lub obowiązują poważne ograniczenia co do tego, kto i kiedy może je nabyć. Sprawdź, przy jakich ofertach zachować szczególną ostrożność i co zrobić, żeby nie dać się oszukać.

Spis treści

Nieruchomości nie na sprzedaż i inne pułapki. Na jakie oferty uważać?

Jak bezpiecznie nabyć nieruchomość? Dla kupującego idealna sytuacja to taka, gdzie sprzedający jest faktycznym i jedynym właścicielem mieszkania, domu czy działki, a nieruchomości nie obciążają żadne „dziwne” prawa czy roszczenia. Niestety, w praktyce nie zawsze tak jest. Co gorsza, zdarzają się sprzedający, którzy próbują wprowadzić nas w błąd. Taki oszust może np.:

  • twierdzić, że posiada działkę na własność, podczas gdy tak naprawdę jest np. tylko użytkownikiem wieczystym,
  • próbować zbyć nieruchomość, której nie ma prawa sprzedawać (np. mieszkanie komunalne),
  • zataić informację o tym, że komuś innemu przysługuje prawo pierwokupu,
  • ukryć fakt, że nieruchomość jest w jakiś sposób problematyczna (np. w sprzedawanym mieszkaniu ktoś ma prawo dożywotnio zamieszkiwać).

Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy kupujący trafi na ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości, których nie wolno sprzedawać. Jeśli da się wprowadzić w błąd, może odkryć, że zamiast wymarzonego mieszkania nabył „dziwne” prawo do lokalu, niedające pełnej swobody w rozporządzaniu nieruchomością – albo że transakcja w ogóle jest nieważna.

Sprawdź, jakich nieruchomości nie wolno sprzedawać. Takim ofertom nie ufaj!

Warto pamiętać, że nie każda odbiegająca od normy oferta sprzedaży musi być od razu próbą oszustwa. Czasem nieruchomość ma skomplikowany stan prawny czy wiele obciążających ją praw i roszczeń, ale jeśli sprzedający wprost o tym informuje, a kupujący się na to godzi, wszystko odbywa się prawidłowo. Przykładowo kupujący może zdecydować, że nabędzie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które co prawda nie daje pełni możliwości w rozporządzaniu mieszkaniem, ale może zostać później przekształcone w prawo własności.

Upewnij się, co kupujesz i od kogo. Sprawdź księgę wieczystą

Żeby bezpiecznie kupić mieszkanie, zawsze należy przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy bardzo dokładnie sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. Można to zrobić online – wystarczy numer księgi, który uzyskuje się od sprzedającego. Księga wieczysta ma cztery działy:

  • dział I – tu sprawdza się adres i metraż mieszkania, a także czy przynależą do niego jakieś dodatkowe pomieszczenia (np. piwnica),
  • dział II – tu należy sprawdzić dane właściciela lub współwłaścicieli mieszkania (czy sprzedający faktycznie jest właścicielem),
  • dział III – tu do sprawdzenia są wpisy na temat ewentualnych praw i roszczeń dotyczących nieruchomości (np. czy na rzecz kogoś ustanowiono służebność gruntową, czy ktoś ma prawo dożywotniego zamieszkiwania w lokalu itp.),
  • dział IV – tu powinno się sprawdzić wpisy dotyczące ewentualnych hipotek obciążających lokal.

Kupujący nieruchomość powinien sprawdzić przede wszystkim to, do kogo w rzeczywistości należy mieszkanie, czy jego parametry zgadzają się z tym, co podano w ogłoszeniu o sprzedaży oraz czy nieruchomości nie obciążają problematyczne prawa i roszczenia (np. czy ktoś nie ma prawa pierwokupu lokalu).

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Niektóre „dziwne” prawa do mieszkania można przekształcić w prawo własności, np. dokonując wykupu lokalu spółdzielczego od spółdzielni. Dany lokal staje się wówczas zwykłym mieszkaniem własnościowym, a posiadacz „dziwnego” prawa – właścicielem ujawnionym w księdze wieczystej. Jeśli zatem ktoś twierdzi, że sprzeda ci mieszkanie komunalne lub spółdzielcze, to wprowadza cię w błąd – w rzeczywistości kupujesz albo „dziwne” prawo do lokalu (nie sam lokal), albo zwyczajne mieszkanie własnościowe.

Należy także zachować ostrożność, jeśli sprzedający twierdzi, że wykupił mieszkanie na własność, ale nie zostało to jeszcze ujawnione w księdze wieczystej. Jeżeli sprzedający mówi prawdę, w księdze powinna widnieć wzmianka, czyli notatka informująca, że trwa oczekiwanie na jakiś wpis (wraz z ogólną informacją, czego będzie dotyczył). W elektronicznej księdze wieczystej wzmianki widnieją na samej górze danego działu. Jeśli widzisz taką wzmiankę w dziale II księgi (zawierającym dane właściciela), to najlepiej wstrzymać się z zakupem do czasu, aż oczekujący wpis zostanie dokonany i będzie można sprawdzić, czego dotyczył. Jeśli żadnej wzmianki nie ma, to sprzedający po prostu kłamie co do wykupu lokalu na własność i nie należy mu ufać.

Miejsce relaksu i odpoczynku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tych nieruchomości nie wolno sprzedawać. Na takie oferty uważaj, bo zamiast mieszkania lub działki kupisz kłopoty - RegioDom.pl

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto