Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy miliony oszczędności po przetargu. Kolejna strefa gospodarcza w Gorlicach ruszy za ponad rok

Lech Klimek
Lech Klimek
Pięć hektarów nowej strefy powstanie do 2023 roku
Pięć hektarów nowej strefy powstanie do 2023 roku archiwum
Nie da się ukryć, że w Gorlickiej Strefie Aktywności Gospodarczej zrobiło się ciasno. Obecnie blisko 60 hektarów w pełni uzbrojonego terenu, na którym działa kilkanaście firm zatrudniających blisko 1000 osób. Miasto na przygotowanie terenu wydało ponad 16 milionów złotych, większość tej kwoty to były fundusze zewnętrzne. Ostatnie działki w SAG znalazły nabywcę w 2018 roku, kiedy to lokalny przedsiębiorca Grzegorz Krężołek, kupił ponad sześć hektarów, gdzie chce wybudować centrum logistyczne swojej firmy. W SAG nie ma już miejsca dla kolejnych inwestycji.

FLESZ - Czarnek zapowiada HIT!

od 16 lat

Długo nie szukano nowego miejsca, bo miasto ma ponad 5 hektarów przy ulicy Zakole po sąsiedzku z terenem zajmowanym przez firmę Godrom. Miasto oszacowało koszt tej inwestycji na 7,3 miliona złotych, a dofinansowanie z funduszy europejskich to ponad 5 milionów złotych. Potwierdzenie tej kwoty przywieźli na początku tego roku do Gorlic Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego i Łukasz Smółka, wicemarszałek. Ogłoszono przetarg i teraz już wiadomo, że pracy w systemie zaprojektuj i wybuduj, podejmie się lokalna, gorlicka firma Terra Mota.

- Będziemy tam mieć w pełni funkcjonalny układ komunikacyjny – podkreśla Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Będzie to droga wewnętrzna wraz ze zjazdami do nieruchomości. Będą też oczywiście parkingi i chodniki, będzie też plac manewrowy dla dużych samochodów ciężarowych - dopowiada.

Strefa będzie przeznaczona dla maksymalnie 6 przedsiębiorstw, dla których udostępnione będą działki o powierzchni od 0,63 ha do 1,23 ha.

- Teraz z niecierpliwością czekamy na efekty podpisanej z wykonawcą umowy - mówi burmistrz Gorlic. - Takimi działaniami pokazujemy, że zależy nam na rozwijaniu przedsiębiorczości i pobudzaniu koniunktury gospodarczej, a co za tym idzie, na tworzeniu nowych miejsc pracy dla mieszkańców - dodaje.

Na ogłoszony przez miasto przetarg wpłynęły cztery oferty, po których otwarciu okazało się, że każdy z potencjalnych wykonawców chce mniej niż kwota będąca w dyspozycji miasta. Jak zwykle w tego rodzaju przetargach wybrano najniższą z ofert. Terra Mota, zobowiązała się do zrealizowania założeń przetargu za 3,9 miliona złotych. Oszczędności wyniosły więc prawie 3 miliony, bo przecież w całym projekcie są również zabezpieczone fundusze na promocję nowej strefy.

Pierwsze prace, czyli przygotowanie terenu pod inwestycję, a więc karczowanie, plantowanie, niwelacja terenu zaplanowane zostały na koniec marca 2022 roku. Według harmonogramu roboty zakończą się w pierwszym kwartale 2023 roku. Rafał Kukla nie obawia się o zainteresowanie potencjalnych inwestorów w kolejnej gorlickiej strefie.

- Zanim przystąpiliśmy do pisania wniosku, przeprowadziliśmy sporo rozmów, zarówno z lokalnymi firmami, jak i z tymi zewnętrznymi - mówi. - Wiemy, że jest zainteresowanie terenami pod inwestycje, więc strefa szybko powinna się zapełnić - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto