Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa wymiana więźby i poszycia dachów na miejskim ratuszu. Magistrat wreszcie przestanie straszyć

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Remont ratusza planowany był od lat, a jego rozpoczęcie uzależnione od środków zewnętrznych. Od początku założenie było jasne. Samo pomalowanie ścian da tylko krótkotrwały efekt estetyczny. Konieczne było kompleksowe podejście do tematu.
Remont ratusza planowany był od lat, a jego rozpoczęcie uzależnione od środków zewnętrznych. Od początku założenie było jasne. Samo pomalowanie ścian da tylko krótkotrwały efekt estetyczny. Konieczne było kompleksowe podejście do tematu. Agnieszka Nigbor-Chmura
Jeszcze tylko kilka miesięcy i budynek gorlickiego ratusza wreszcie przestanie straszyć. Namiastką tego jak będzie wyglądał cały magistrat i jego skrzydło, w którym kiedyś mieściła się miejska podstawówka nr 2, jest wieża ratuszowa, ze zmienionym dachem, który nie jest już czerwony a grafitowy i bardzo jasnymi, kremowymi ścianami.

Choć prace ruszyły na początku października minionego roku, to ich postęp widać właściwie gołym okiem. Trzeba też przyznać, że firmom budowlanym, które mają odmienić oblicze ratusza, sprzyja przede wszystkim pogoda. Jeszcze tylko kilka miesięcy i cały magistrat okryje się ciepłą szatą i przestanie wreszcie straszyć brudnymi ścianami, z których sypią się fragmenty tynku.

Termomodernizacja gorlickiego magistratu to zadanie realizowane w ramach projektu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej. Pochłonie ono około 7 mln złotych.

- Na ten moment docieplone są już ściany od podwórza ratusza. Końca dobiegają też te na ścianach od strony ulicy Mickiewicza - mówi burmistrz Rafał Kukla.

To już koniec zagrzybiałych ścian, cieknących rynien, starego, czerwonego dachu i elementów metalowych na fasadzie ratusza. Pokrycie dachu na budynku głównym już się zakończyło. Nieco trudniejsza sytuacja jest na skrzydle, które kiedyś było murami miejskiej Dwójki. Tam prace koncentrują się teraz na wymianie części więźby dachowej.

- Końca dobiegają też prace wewnątrz budynku, ale też te związane z wymianą centralnego ogrzewania, montażem klimatyzacji, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej - relacjonuje dalej burmistrz Kukla.

Remont ratusza planowany był od lat, a jego rozpoczęcie uzależnione od środków zewnętrznych. Od początku założenie było jasne. Samo pomalowanie ścian da tylko krótkotrwały efekt estetyczny. Konieczne było kompleksowe podejście do tematu.

Miasto ma już za sobą termomodernizację szatni przy stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz siedziby Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Kościuszki, a także budynków przychodni przy ul. Słonecznej i ul. Jagiełły. Przeprowadzono też remonty budynków głównego oraz pomocniczego Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Krakowskiej 5 i budynku gospodarczego przy Miejskim Zespole Szkół nr 4 przy ul. Krasińskiego 9.

Nadawanie nowego oblicza nie tylko estetycznego, ale i ekologicznego budynkom miejskim to efekt wspólnego wniosku złożonego przez Związek Gmin Ziemi Gorlickiej. Zakłada on termomodernizację aż 39 budynków na terenie powiatu gorlickiego, z czego 9 obiektów wymienionych wcześniej, mieści się na terenie Gorlic. Koszt całego projektu to 23 mln 701 tys. 744 zł, przy maksymalnej wartości dofinansowania 14 mln 155 tys. 574 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto