Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa termomodernizacja gorlickiego magistratu. Niedługo nie będziemy się wstydzić brudnych ścian. Nowa elewację zyska też stara szkołą

Lech Klimek
Lech Klimek
Niedługo nie będziemy się wstydzić brudnych ścian. Nowa elewację zyska też stara szkołą
Niedługo nie będziemy się wstydzić brudnych ścian. Nowa elewację zyska też stara szkołą
Trwają prace przy termomodernizacji gorlickiego ratusza. Pierwsze efekty to zakończenie prac związanych z odwodnieniem budynku od strony Rynku. Centralny budynek miasta zyska nie tylko na wyglądzie, ale przede wszystkim na cieple. To jeden z niemal 40 obiektów w całym powiecie, który zostanie poddany takim zabiegom. Wszystko dzięki projektowi realizowanemu przez Związek Gmin Ziemi Gorlickiej.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gorlicki ratusz od lat wołał o remont. Owszem, w przeszłości był przebudowywany kilkukrotnie, ale najlepsze czasy ma już za sobą. Choćby z powodu mocno już zużytej elewacji czy pojawiającej się tu i ówdzie zieleni na ścianach. Teraz ma się to wreszcie zmienić, choć na razie widać jeszcze niewiele.

Zniknęło już ogrodzenie od frontu budynku. To właśnie, zanim robotnicy wykonywane było odwodnienie i izolację fundamentów. Termomodernizacji zostaje poddany nie tylko ratusz, jako główna część inwestycji, ale także przylegający do niego budynek wygaszonej przed laty szkoły Dwójki. Przeprowadzona zostanie t też wymiana okien i drzwi, docieplenie stropów, wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Obecnie prace koncentrują się od strony ratuszowego podwórza, ulicy Mickiewicza i placu kościelnego.

Gorlicki ratusz tworzy trzy różne budynki

Historia daje dowody na to, że gorlicki ratusz to swoista budowlana kompilacja.- Obecna lokalizacja ratusza i jego układ jest zlepkiem trzech budynków - z dwóch jako domów obydwu dziedziców miasta w obecnym poziomie, a trzeci jako karczma u wlotu ulicy Mickiewicza, gdzie później będzie mieścił się „Coctail Bar” - opisuje Tomasz Pruchnicki, miłośnik lokalnej historii.

Pod koniec lat 80. XX wieku zlecono dwóm młodym inżynierom - Kapeckiemu i Filarowi opracowanie projektu budowlanego rewaloryzacji elewacji ratusza. Sięgnięto do starych fotografii, na których w okresie do pierwszej wojny światowej widoczne są piękne obramienia i obdasznice okien.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto