Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowski teatr nie chce już dłużej u siebie „Sokoła”

Robert Gąsiorek
Andrzej Olejnik jest rozgoryczony decyzją dyrektora teatru, który chce się pozbyć Sokoła z obiektu
Andrzej Olejnik jest rozgoryczony decyzją dyrektora teatru, który chce się pozbyć Sokoła z obiektu Robert Gąsiorek
Towarzystwo Gimnastyczne traci swoją siedzibę w pokoiku obok sceny. Nie ma się gdzie podziać. Działacze odwołują się od decyzji. Nie wiedzą, jak za rok będą obchodzić 135. rocznicę istnienia.

Dyrektor Teatru im. Solskiego w Tarnowie do 30 lipca br. dał czas na wyprowadzkę działaczom Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Świat Pracy. Organizacja jednak nie zamierza opuścić pomieszczeń znajdujących się na zapleczu teatru. Ma zamiar walczyć o swoją historyczną siedzibę.

- Decyzja ta jest dla nas bardzo bolesna. Zostajemy pozbawieni domu w roku, w którym całe polskie „Sokolnictwo” świętuje 150 lat istnienia. W 2018 r. chcieliśmy obchodzić rocznicę 135-lecia działalności w Tarnowie - mówi rozgoryczony Andrzej Olejnik, prezes „Sokoła”.

W sam raz na teatr

Budynek przy ul. Mickiewicza, w którym jest Teatr im. L. Solskiego to przebudowany gmach, który wzniesiono właśnie z inicjatywy Sokoła w 1895 r. Koszt budowy został pokryty częściowo ze składek członków organizacji. Początkowo znajdowała się tam sala gimnastyczna, w której rozgrywano zawody sportowe oraz organizowano imprezy kulturalne.

Podczas I wojny światowej obiekt zamieniono na koszary. Potem do 1939 r. dalej pełnił funkcję siedziby Sokoła. Po II wojnie światowej władze komunistyczne nie zezwoliły na reaktywowanie organizacji.

Gmach przy Mickiewicza stał się Miejskim Domem Kultury, a później został przeznaczony na teatr. Kilkanaście lat temu dyrekcja teatru udostępniła niewielkie pomieszczenie na zapleczu pod siedzibę reaktywowanego w 1995 r. Sokoła. Osiem lat temu wmurowano w jego mur od strony ul. Legionów tablicę przypominająca, że mieściło się tam Towarzystwo Gimnastyczne.

Więcej na www.gazetakrakowska.pl

WIDEO: Tarnów: Salon poezji Wojciecha Wencla

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto