Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szymbark. Remontują dach na zabytkowym kasztelu, by stworzyć lepsze miejsce dla trzech chronionych gatunków nietoperzy

Halina Gajda
Halina Gajda
Rozpoczął się remont poszycia dachowego kasztelu w Szymbarku
Rozpoczął się remont poszycia dachowego kasztelu w Szymbarku FB Kasztel Szymbark
Do końca marca w szymbarskim kasztelu mają zakończyć się prace remontowe związane z wymianą dachu. Cel jest nie tylko budowlany, ale też ma swój sposób przyrodniczy. Nie wszyscy pewnie bowiem wiedzą, że zamczysko, jak mówią o nim mieszkańcy wsi, jest miejscem bytowania trzech gatunków nietoperzy. Roboty mają niejako „wydzielić” dla nich miejsce letniego pobytu.

Kiedy nietoperze upodobały sobie strych dawnej siedziby Gładyszów, tak naprawdę nie wiadomo, aczkolwiek grupa przyrodników z wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody Pro Natura wzięła pod swoją lupę te latające ssaki w 2003 roku. Powstało chronione ich stanowisko. Wedle obliczeń kolonia liczy co najmniej kilkadziesiąt osobników i jest traktowana jako jedna z większych w kraju. Strych zabytkowego obiektu kryje trzy gatunki: nocka dużego, nocka orzęsionego i podkowca małego.

- Celem podjętych prac jest poprawa warunków ich bytowania – mówi nam Maciej Lewek, kierownik kasztelu.

Chłodne pokoje nad alkierzami

Tych, którzy obawiają się, że prace mogą jakoś wpłynąć na kształt kasztelu, uspokajamy: nic takiego się nie stanie. Jak podkreśla kierownik Lewek, substancja zabytkowa obiektu pozostanie bez zmian. Prace dedykowane nietoperzom - mówiąc obrazowo - sprowadzą się do obniżenia sufitów w  pomieszczeniach.

- Mowa tutaj o dwóch alkierzach, tym z windą oraz tym, w którym jest współcześnie toaleta – wyjaśnia.

Taki zabieg sprawi, że na strychu utworzy się jakby dodatkowe, chłodniejsze pomieszczenie, które latem będzie schronieniem dla skrzydlatych lokatorów i sposobem na ich ochronę przed gorącem. Prace prowadzone są na mocy porozumienia pomiędzy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie.

- Mimo robót, kasztel pracuje normalnie, więc zapraszamy na najbliższy wernisaż już w piątek 10 lutego – dodaje Maciej Lewek.

Obowiązkowe miejsce wizyty przyrodników

Historia bytowania nietoperzy w dworze Gładyszów jest długa. Wiadomo, że żyły w nim jeszcze przed jego remontem. Widywał je Leszek Brzozowski, dzisiaj już emerytowany kierownik kasztelu. Na strych chodził choćby na kontrolę.

- Widać je było pod dachem i wyglądały, jak niewielkie kulki – opowiada. - Najczęściej w grupach. Miało się wrażenie, że do stropu zaczepiona jest jakaś kiść – dodaje.

Gromada szymbarskich nietoperzy jest znana również w kraju. I to od lat. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że znawcy specjalizujący się w znajomości ich życia, mają w obowiązku przyjazd tutaj. Mogą wtedy godzinami snuć opowieść o nich.

- Podkowce są niezwykłe. Z kilku powodów. Przede wszystkim są doskonałymi lotnikami, potrafią zawisnąć w powietrzu jak koliber, wlecieć w bardzo mały otwór. Narośl na pyszczku w kształcie podkowy służy mu do echolokacji - słyszy uderzenia skrzydeł owadów, nawet tych, które przysiadły gdzieś na pniu - opowiadał nam przed laty Rafał Szkudlarek, chiropterolog z przywołanego wcześniej stowarzyszenia Pro Natura. - Podkowce nie wylatują nigdy na otwartą przestrzeń, bo wtedy nie mając punktu odniesienia, tracą orientację i stają się łatwym łupem choćby domowych kotów – wspomniał również.

Nietoperze to bardzo pożyteczne stworzenia. Potrafią zjadać ogromne ilości owadów. Dlatego warto zadbać o to, aby nasi współlokatorzy z poddasza czuli się w naszym sąsiedztwie dobrze i bezpiecznie. Odwdzięczą się nam, choćby eliminując z otoczenia uprzykrzone komary.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szymbark. Remontują dach na zabytkowym kasztelu, by stworzyć lepsze miejsce dla trzech chronionych gatunków nietoperzy - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto