Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szymbark. Józef Leśniak, wicewojewoda małopolski otworzył wystawę pokazującą odnowione cmentarze. Wydano na to blisko 9 milionów złotych

Lech Klimek
Lech Klimek
Blisko dziewięć milionów wydano w ostatnich latach na odnowę cementarzy wojennych z czasów I wojny światowej. Z tej kwoty około siedmiu milionów pochodziło z budżetu Wojewody Małopolskiego.

FLESZ - Polska na liście krajów niebezpiecznych

W Ośrodku Wystawienniczo-Konferencyjnym przy Kasztelu w Szymbarku uroczyście otwarta została wystawa fotograficzna RE-NOWACJE. Cmentarze wielkiej wojny w Małopolsce po stu latach. W uroczystości uczestniczył między innymi Józef Leśniak wicewojewoda małopolski. Do Szymbarku przyjechali przedstawiciele konsulatów państw, które brały udział w tamtej wojnie. Licznie stawili się samorządowcy, którzy mają na swoim terenie cmentarze wojenne.
Tytuł wystawy odzwierciedla zakres prac konserwatorskich. Niejednokrotnie bowiem cmentarz wojenny jest odtwarzany po zniszczeniach od nowa, pojawiają się na nim elementy jak bramy, ogrodzenia, formy pomników, dawno nie widziane, ponieważ w ciągu stu lat uległy destrukcji i zostały wymazane ze zbiorowej pamięci. Ekspozycja organizowana jest w ramach promocji Znaku Dziedzictwa Europejskiego Scenariusz wystawy opracowała Agnieszka Partridge a jej projekt graficzny jest autorstwa Adama Dymka.

Począwszy od lat 90. XX wieku niszczejące cmentarze wojenne z obszaru Galicji Zachodniej, wcześniej zaniedbywane, bądź pozostawione bez opieki, wraz ze wzrostem świadomości historycznej, stawały się obiektami zainteresowania i podlegały różnego rodzaju działaniom ochronnym. Remontowane były przez Urzędy Gmin, osoby prywatne, stowarzyszenia, Starostwa Powiatowe z udziałem finansowym Austriackiego Czarnego Krzyża.
W ostatnim pięcioleciu sto lat po utworzeniu wojennych cmentarzy prowadzona jest intensywna i planowa akcja remontów tych obiektów z udziałem Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy wydatnym udziale samorządów wielu gmin Małopolski. Akcja ta objęła już kilkadziesiąt obiektów znajdujących się na terenie Województwa Małopolskiego, a szczytowym osiągnięciem prac prowadzonych w latach 2013-2019, było odbudowanie drewnianej kaplicy projektu słowackiego architekta Dušana Jurkoviča oraz odrestaurowanie cmentarza wojennego nr 123 w Łużnej-Pustkach. Cmentarzowi temu, Komisja Europejska decyzją z 2 lutego 2016 roku nadała miano Znaku Dziedzictwa Europejskiego, co symbolicznie podkreśliło historyczne znaczenie innych cmentarzy z lat 1914-1918 położonych na terenie Małopolski.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto