Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuczne płuca stanęły na gorlickim Rynku. Nietypowa instalacja promuje ekologiczne rozwiązania

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Na gorlickim rynku stanęła nietypowa instalacja – płuca, które będą "oddychały" gorlickim powietrzem
Na gorlickim rynku stanęła nietypowa instalacja – płuca, które będą "oddychały" gorlickim powietrzem
Na gorlickim rynku stanęła nietypowa instalacja – płuca, które "oddychają" gorlickim powietrzem. Wszystko za sprawą akcji Polskiego Alarmu Smogowego i Radia Kraków pn. "Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, w którą włączyło się Miasto Gorlice.

FLESZ - Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

od 16 lat

Dodatkowo, w piątek (28.01) w Pawilonie Historii Miasta Gorlice, gorliczanie mogli odebrać materiałową torbę na zakupy. Torby wielorazowego użytku dla mieszkańców Gorlic, rozdawane były w ramach akcji „Wymień reklamówkę i zobacz czym oddychasz” organizowanej wspólnie z firmą Empol.

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego i Radia Kraków „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”

W wybranych miejscowościach stawiane są sztuczne płuca, które pokazują poziom zanieczyszczenia powietrza. Instalacja przypominająca zarys płuc, wykonana jest z białego, półprzepuszczalnego materiału. Wentylatory umieszczone z tyłu filtrują przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”, a mieszkańcy mogą przekonać się, jak mocno zanieczyszczone jest powietrze w ich miejscowości.

Kampania ta ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych, tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.

Projekt jest odpowiedzią na główny problem Polski: zanieczyszczenie powietrza. Ma na celu podniesienie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza w średnich i małych miastach Małopolski, charakteryzujących się wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, niskim współczynnikiem wymiany starych źródeł ciepła, gdzie większość ludzi mieszka w domach o niskiej efektywności energetycznej i ma ograniczony dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza.

Wiele polskich regionów wprowadziło przepisy dotyczące spalania paliw stałych w gospodarstwach domowych. Poziom zanieczyszczenia powietrza jest jednak nadal bardzo wysoki. Wynika to z faktu, że większość polskich domów ogrzewanych jest za pomocą węgla i drewna, a mieszkańcy nie przestrzegają przepisów wynikających z uchwały antysmogowej dla Małopolski. Akcja z mobilną instalacją ma skłonić do działania.

Wybrana taktyka zwraca uwagę ludzi na problem i podnosi świadomość najbardziej dotkniętych społeczności, gdzie problem zanieczyszczenia powietrza jest bardzo poważny. Ponadto jest to dobra taktyka edukacyjna, która daje wyraźne wezwanie do podjęcia działania.

Cele projektu:

  • Podniesienie świadomości społecznej ludzi na temat problemu zanieczyszczenia powietrza.
  • Promowanie efektywności energetycznej.
  • Zapewnienie dostępu do informacji osobom mieszkającym w mniejszych miejscowościach i wsiach.
  • Wspieranie lokalnych organizacji pozarządowych walczących o czyste powietrze

Płuca będą "oddychały" gorlickim powietrzem do 8 lutego br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto