18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Szpital Gorlice: otwarcie ZOL [ZDJĘCIA]

Marek Podraza
W czwartek oddano oficjalnie do użytku Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach.W uroczystości uczestniczyli starosta Mirosław Wędrychowicz, dyrektor szpitala Marian Świerz oraz personel ZOL na czele z jego kierowniczką Barbarą Wiatr.

Poświęcenia zakładu dokonali ks. Andrzej Grycz i ks. Andrzej Więckowski. W roli gospodarzy wystąpili Barbarą Wojnar, kierownik ZOL oraz lek.Tomasz Płatek,ordynator oddziału geriatrycznego.

- Docelowo Zakład Opiekuńczo – Leczniczy ma znaleźć się w obiekcie na tak zwanej „górce” w którym znajdzie sie 50 łóżek. Na potrzeby utworzonego zakładu zmodernizowano pomieszczenia po Oddziale Neurologicznym, który w marcu został przeniesiony do budynku głównego szpitala. Zakład został wyposażony między innymi w nowe łóżka, meble, pościel, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny i wózki inwalidzkie. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W nowej placówce przebywać będą osoby wymagające całodobowych świadczeń pielęgniarskich z powodu chorób przewlekłych, których stan zdrowia nie wymaga leczenia w warunkach szpitalnych - informował Marian Świerz, dyrektor szpitala.

Do ZOL-u są przyjmowani pacjenci nie wymagający leczenia szpitalnego, dlatego też nie jest on powieleniem oddziałów geriatrii czy też medycyny paliatywnej. Oddział geriatrii jest przeznaczony do wykonywania kompleksowych medycznych świadczeń zdrowotnych dla chorych po 60 roku życia.

Oddział medycyny paliatywnej przeznaczone są przede wszystkim dla pacjentów z trudnymi do kontroli objawami, bez nadziei na wyleczenie, w schyłkowym okresie życia. Do zadań Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego należy prowadzenie opieki całodobowej obejmującej świadczenia o charakterze pielęgnacyjnym, leczniczym, opiekuńczym i rehabilitacyjnym.

Do ZOL-u może zostać przyjęty pacjent z rozpoznaniem choroby przewlekłej, wymagające stałej i długotrwałej opieki i pielęgnacji z deficytami samoobsługi i samoopieki, osoby niepełnosprawne oraz chorzy po leczeniu szpitalnym w okresie rekonwalescencji, wymagający pielęgnacji, rehabilitacji, przygotowania do samoobsługi.

Świadczenia zdrowotne chorym w ZOL finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, natomiast koszty wyżywienia ponosi pacjent. Miesięczną opłata za pobyt w zakładzie opiekuńczym, obejmującą koszty wyżywienia i zakwaterowania ustala się w wysokości odpowiadającej 250 % najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 % miesięcznego dochodu pacjenta.

- Nasz personel stanowią lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, logopeda oraz opiekunowie medyczni. Lekarz prowadzi badanie pacjentów nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu oraz udziela porad medycznych w razie potrzeby. W znaczny stopniu opiekę nad pacjentem sprawują pielęgniarki przy pomocy opiekunów medycznych, fizjoterapeuci oraz pozostały personel. Mamy już pierwszych pacjentów, którzy są u nas od początku maja i już możemy stwierdzić, że występuje u nich znaczna poprawa zdrowia - informuje Barbara Wojnar, kierownik zakładu

500 zł podwyżki dla mundurowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie