18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Gorlice: onkologia w nowym miejscu [ZDJĘCIA]

Agnieszka Chmura
fot. agnieszka chmura
Już nie na tak zwanej górce w budynku dawnego szpitala zakaźnego, ale w budynku głównym gorlickiej lecznicy mieści się oddział onkologiczny naszego szpitala. Przez kilka miesięcy trwały remonty dawnego oddziału chirurgii dziecięcej, by spełniał on normy konieczne do leczenia osób z chorobami nowotworowymi.

Ostatecznie w ramach modernizacji powstało pięć sal dla chorych - trzy pięciołóżkowe, dwułóżkowa i jednołóżkowa, ponadto sala do podawania chemii w warunkach ambulatoryjnych, a także pracownia leków cytostatycznych, w której przygotowuje się mieszanki do chemioterapii. W wyposażeniu pojawił się też nowy sprzęt i łóżka. Te działania podjęte zostały w trosce o lepsze warunki leczenia pacjentów.

- Co najważniejsze, pacjenci nie będą teraz musieli być przewożeni na badania diagnostyczne do głównego budynku szpitala, tak jak to odbywało się do tej pory. Taki transport był dla pacjentów niebezpieczny i wyczerpujący - mówił podczas otwarcia nowego oddziału Marian Świerz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach.

W ubiegłym roku na oddziale onkologicznym gorlickiego szpitala leczonych było około 1100 osób. Ze względu na ograniczone możliwości lokalowe średni czas pobytu pacjentów na oddziale wynosił około trzech, czterech dni. Oprócz oddziału onkologii pacjentów przyjmuje także przychodnia onkologiczna. Rocznie to ponad 2100 osób. W warunkach ambulatoryjnych rocznie podawane jest około 900 cyklów chemioterapii.

- Pacjencji naszego oddziału to ludzie w różnym wieku, głównie cierpiący na nowotwór płuc - są to głównie mężczyźni, choć ostatnio obserwuje się wzrost zachorowań również u kobiet. Ponadto dominują nowotwory jelit, piersi i jajników u kobiet - powiedziała nam Zofia Szara, ordynator gorlickiej onkologii, która prowadzi oddział od momentu jego powstania w marcu 1999 roku.

Ordynator dodaje, że lekarze rzadko decydują się na trudną trwającą pięć lat specjalizację, a potem ciężką specyfikę tej pracy. Przecież każdy z pacjentów tego oddziału jest leczony, czasem nawet kilka lat, ale nowotwór jest tym typem choroby, z którym medycyna nie umie jeszcze skutecznie i do końca sobie poradzić.

- Onkologia to jeden z najważniejszych działów medycyny. Według najnowszych prognoz Światowej Organizacji w Polsce w 2025 r. zachorowalność na raka zwiększy się o 40 proc. i zostanie on wykryty u około 180 tys. Polaków. To przerażające liczby, ale one pokazują, że potrzeba tworzenia i istnienia szpitalnych oddziałów onkologicznych to konieczność naszych czasów. Stąd także nasze starania, o to aby pacjenci onkologiczni z naszego terenu mieli możliwość leczenia się na miejscu w gorlickim szpitalu, w możliwie jak najlepszych warunkach lokalowych i co najważniejsze przy jak najlepszej opiece medycznej - powiedział nam Mirosław Wędrychowicz, starosta powiatu gorlickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto