Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa im. mjr. H.Dobrzańskiego "Hubala" w Jankowej włączyła się do Narodowego Czytania powieści Nad Niemnem

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
W szkole w Jankowej odbył się dzień Narodowego Czytania. W dwunastej już edycji tego wydarzenia czytany był utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”
W szkole w Jankowej odbył się dzień Narodowego Czytania. W dwunastej już edycji tego wydarzenia czytany był utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” SP Jankowa
W szkole w Jankowej odbył się dzień Narodowego Czytania. W dwunastej już edycji tego wydarzenia czytania zaproponowano utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Uczniowie wraz z nauczycielami mieli udać się na łono natury, by wspólnie wysłuchać tekstu, dla którego przyroda jest tak ważnym motywem. Niestety pogoda zmieniła nasze plany. Ze względu na rozległy remont odbywający się w budynku szkoły udali się do kościoła, by tam wspólnie pogrążyć się w lekturze tej powieści.

Szkolną uroczystość rozpoczęła Alicja Rodak, dyrektor szkoły, która pokrótce przybliżyła problematykę i historię powstania tego utworu. Następnie fragment z podziałem na role zaprezentowała klasa siódma i uczennica klasy szóstej. Tekst dotyczył życia dzieci, ich obowiązków i podejścia do nauki.

Później ks. Jacek Kupiec przybliżył fragment opowiadający o duchowości przedstawionych postaci. Cytat ten miał na celu podkreślić ogromną rolę kościoła w tradycyjnym postrzeganiu patriotyzmu. W końcu został odczytany opis XIX-wiecznego orszaku weselnego. Uczniowie mogli zaczerpnąć z bogactwa, jakie ma w sobie powieść Elizy Orzeszkowej.

Na zakończenie Alicja Rodak, podkreśliła wagę postawy patriotycznej w dzisiejszych czasach, której przejawem jest między innymi poznawanie dorobku literackiego i kulturalnego naszej ojczyzny.

Historia Narodowego Czytania

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoła Podstawowa im. mjr. H.Dobrzańskiego "Hubala" w Jankowej włączyła się do Narodowego Czytania powieści Nad Niemnem - Gorlice Nasze Miasto

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto