Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny to jedno z 12 wielkich świąt Cerkwi. Grekokatolicy ostatni raz obchodzili je tak jak prawosławni

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny to jedno z 12 wielkich świąt Cerkwi. Tego dnia we wszystkich świątyniach odprawiane są święte liturgie i święcone dary pól. W tym roku w kościele greckokatolickim jest wyjątkowe, bo od pierwszego września następuje zmiana kalendarza i w przyszłym roku święto będzie tak jak w kościele rzymskokatolickim 15 sierpnia.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jest to święto, które kończy rok liturgiczny. W tym roku świętowane było jeszcze 28 sierpnia według kalendarza juliańskiego. Bardzo uroczyście jak co roku to święto obchodzone było w Nowicy, gdzie kapłani odprawili nabożeństwo przed wpisaną do rejestru zabytków kaplicą Zaśnięcia Bogurodzicy.

- Od 1 września cerkiew greckokatolicka przechodzi na kalendarz neojuliański, czyli święta stałe będą obchodzone zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, a święta ruchome, czyli święta związane z paschaliami jeszcze pozostają po staremu - mówi ksiądz Piotr Kaczmar proboszcz parafii w Nowicy.

Wielkanoc po staremu

To oznacza, że już w tym roku grekokatolicy będą świętować Boże Narodzenie 25 grudnia tak jak kościół rzymskokatolicki. Przy kalendarzu juliańskim pozostaną prawosławni i u nich Boże Narodzenie wypadać nadal będzie w styczniu dzień po uroczystości Objawienia Pańskiego. Święta ruchome, czyli głównie Wielkanoc nadal w kościołach wschodnich będą obchodzone według kalendarza juliańskiego.

- W 2024 roku będzie jeszcze pięć tygodni różnicy między Wielkanocą, ale w 2025 roku Święta Wielkanocne w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim wypadają razem i mamy nadzieję, że od tego czasu pozostanie już to wszystko w jednej dacie - stwierdza ksiądz Kaczmar. - Jeszcze nie wiemy, czy Wielkanoc będzie obchodzona zgodnie z kalendarzem juliańskim, czy gregoriańskim, bo wszyscy chrześcijanie pracują nad tym, żeby te święta były w tym samym czasie - podkreśla.

Eparchie (diecezje) kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka w Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 września 2023, czyli od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

- Co do zmiany kalendarza, to chyba zawsze tak jest, że nie ma stu procent zwolenników - proboszcz z Nowicy. - Po pierwsze, bo będzie to coś nowego dla naszego kościoła, po drugie to możliwe, że dla małżeństw mieszanych będzie to pewnego rodzaju utrudnienie. Patrzymy jednak też na pozytywne strony, za rok Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny będziemy obchodzić 15 sierpnia i wszyscy będziemy mieli wolne – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto