Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Maziarze, dziegciarze, smolarze to głównie mieszkańcy Łosia, którzy zajmowali się wędrownym handlem mazią i smarami. Zajęcie to do II wojny światowej było podstawowym źródłem zarobkowania większości mężczyzn z tej wsi. W Łosiu odbyło się ich święto.
Przez dziesięciolecia, każdej wiosny, z Łosia wyjeżdżały specjalnie przystosowane wozy wypełnione mazią, smarami i olejami. Docierały one w głąb Polski, Rosji, na Litwę, Łotwę, Węgry aż po daleki Siedmogród. Zasięg i trasy wędrówek zmieniały się wraz z sytuacją polityczną. W 1934 roku w drogę wyruszyło 335 wozów maziarskich.
Czternaście lat temu w ramach Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, właśnie w Łosiu otwarta została Zagroda Maziarska, a w niej stała ekspozycja dotycząca maziarstwa. Dorocznym największym wydarzeniem w zagrodzie jest właśnie Święto Maziarzy Łosiańskich.
W programie święta znalazły się między innymi koncerty zespołów ludowych, warsztaty i prezentacje. Można było podejrzeć, jak się wypalało dawniej dziegieć. Zgodnie z tradycją odbył się również doroczny konkurs maziarski.

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?