Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świetny wieczór w Szymbarku. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszow zaprosiło na dwa wernisaże i koncert

Lech Klimek
Lech Klimek

W Kasztelu w Szymbarku otwarto dwie nowe wystawy. Goście wernisażu mieli tez okazję uczestniczyć w koncercie W formacji Opla.

Pierwsza wystawa, która została otwarta w sobotni wieczór prezentowana jest w oficynie dworskiej przy Kasztelu. Piotr i Piotr Jr Woroniec, ojciec i syn, rzeźbiarz i malarz, mimo różnych form wypowiedzi artystycznej, budują dialog i poprzez sztukę, konfrontują wizje swoich światów. Wystawa zatytułowana jest "Wspólne Światy" będzie dostępna przez najbliższy miesiąc. Wystawa prac Worońców, mimo różnych dziedzin, odmiennego warsztatu i sposobu konstruowania twórczej wypowiedzi, stanowi rodzaj zwierciadła, w którym przeglądają się sobie światy odrębne, a jednocześnie wspólne.

Druga wystawa znanej wielu gorliczanom artystki, Marii Strzeleckiej, prezentowana jest w samym Kasztelu. Obrazy przede wszystkim W nawiązują do korelacji świata zwierząt i ludzi. W trakcie wernisażu autorka przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na zakup samochodu dla ukraińskiej armii. Zebrane środki artystka przekaże Andrijowi Lubce.

Na finał wydarzenia odbył się koncert formacji Opla (Piotr Bukowski - gitara, Hubert Zemler – perkusja).

Piotr Woroniec

urodzony w Giżycku w 1955 roku, jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Nidzicy. Lata 1975-1977 spędził na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie – reżyseria teatru amatorskiego. Następnie studiował filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie i Rzeszowie. Od roku 1995 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od 1992 do 1999 roku był asystentem scenografii w Teatrze Kreatur w Berlinie (Niemcy), a od 2006 roku prowadzi „Galerię Sękową” oraz organizuje coroczne Międzynarodowe Akcje Artystyczne przy Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka i pracuje w Woli Sękowej (Jaworowa), woj. podkarpackie.

Piotr Woroniec junior

urodził się w Rzeszowie w 1981 r., jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w 2005 w pracowni malarskiej prof. zw. dr hab. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Obecnie jest wykładowcą w Zakładzie Malarstwa rodzimej uczelni. Od grudnia 2014 pełni funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. W 2018 r. otrzymał tytuł doktora na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie sztuki plastyczne pod opieką promotora prof. Janusza Karbowniczka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych jako uczestnik, kurator i inicjator. W 2014 r. otrzymał stypendium twórcze marszałka województwa podkarpackiego.

Maria Strzelecka, Mania

to doktor sztuk plastycznych. Absolwentka, a obecnie wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarka, ilustratorka, autorka filmów animowanych, gitarzystka basowa i wokalistka zespołów punkowych. Wielbicielka dalekiej Północy i całkiem bliskiego Beskidu Niskiego. Mama dwójki dzieci i opiekunka psa malamuta. Jej obrazy były wystawiane w Polsce, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Danii oraz Norwegii. Laureatka nagrody publiczności na festiwalu sztuki „Passion for Freedom” w Londynie. „Beskid bez kitu”, będący jej debiutem książkowym, otrzymał Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej wydanej w 2019 roku oraz nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto