Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy ziemi gorlickiej - to cenna monografia o strażakach

Marek Podraza
Promocja książki "Strażacy ziemi gorlickiej"
Promocja książki "Strażacy ziemi gorlickiej" Marek Podraza
W piątek w Komendzie Powiatowej PSP w Gorlicach odbyła się promocja niezwykle ciekawej monografii pt. „Strażacy ziemi gorlickiej”. Prace nad jej powstaniem trwały od wiosny tego roku, a zespół redakcyjny pod kierownictwem Stanisława Bukowca dotarł nawet do materiałów z 1887 roku.

W piątek w Komendzie Powiatowej PSP w Gorlicach odbyła się promocja niezwykle ciekawej monografii pt. „Strażacy ziemi gorlickiej”. Na spotkanie licznie przybyli strażacy z PSP, druhowie z jednostek OSP, przedstawiciele sponsorów, samorządów oraz zespół redakcyjny na czele z Stanisławem Bukowcem, redaktorem naczelnym.

„Strażacy ziemi gorlickiej”.

Nad publikacją pracował zespół redakcyjny w składzie:
Stanisław Bukowiec, Kazimierz Bukowiec, Karol Klima, Jan Truś oraz druh Przemysław Wszołek, który był pomysłodawcą powstania monografii. Książka została wydana pod patronatem st. bryg. Dariusza Grygowicza, komendanta PSP w Gorlicach oraz Krzysztofa Kosiby, prezesa Zarządu Oddziałowego ZOSPRP w Gorlicach.
- Strażacy Ziemi Gorlickiej to historia ludzi, którzy na terenie naszego powiatu od ponad 150 lat tworzyli zręby ochrony przeciwpożarowej, a swe życie poświęcili służbie drugiemu człowiekowi. To również kopalnia wiedzy o współczesności i dniu dzisiejszym wszystkich naszych jednostek. Dla nas bardzo ważny dokument i pierwsza tego typu publikacja - mówił st. bryg. Dariusz Grygowicz.
Podczas pracy nad publikacja udało się zebrać mnóstwo wartościowych i ciekawych materiałów.
- Początkowo planowaliśmy publikację na około 300 stron. Żal było jednak ciąć niektórych materiałów, bo były tak ciekawe i ważne. I tak książka rozrosła się do objętości 370 stron. Udało się zgromadzić i ocalić od zapomnienia wiele odnalezionych w szufladach starych fotografii czy uzykać informacje o bohaterskich czynach Waszych strażaków z czasów II wojny światowej Najstarsza zamieszczona w książce fotografia przedstawia strażaków z Biecza i pochodzi z … 1887 roku. Jest ona na okładce książki. Okazuje się, że wielu strażaków w OSP to znani, a często jedyni działacze społeczni w swoich wioskach - mówił redaktor naczelny. Podczas spotkania nie zabrakło też smutnego akcentu. O powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłej po długiej chorobie druhny Kingi Zawadowicz z OSP Kobylanka poprosił dh Krzysztof Kosiba.
W monografii znalazło się miejsce dla 63 jednostek OSP, orkiestr dętych z Dominikowic,Bobowej, Siedlisk, Brunar, zespołu pieśni i tańca Wójtowiacy, PSP w Gorlicach, Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Gorlicach, Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej Rafinerii Glimar, Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach oraz odznaczonych Złotym Znakiem ZOSP RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto