Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Ropy odebrali klucze do nowej remizy. Nową siedzibę ma też Gminny Ośrodek Kultury. To było wielkie święto w gminie

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
29 września zapisze się złotymi zgłoskami w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie, tak samo zresztą jak w działalności Gminnego Ośrodka Kultury. Strażacy i dyrektor GOK odebrali symboliczne klucze do nowej remizy i siedziby GOK, która będzie mieściła się od teraz w tym samym budynku.

Podczas uroczystości poświęcenia i oddania do użytkowania nowoczesnego budynku do strażaków trafiły odznaczania a dla osób szczególnie zaangażowanych wyróżnienia i podziękowania. Świętowanie poprzedziła msza święta odprawiona w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Ropie. Po niej uczestnicy przemaszerowali przed nowo powstały budynek.

Marzenia się spełniają

- Dzisiaj możemy zobaczyć, jak wygląda nowa siedziba OSP Ropa. Marzenia się spełniają. PO dwuletnim okresie inwestycyjnym możemy się cieszyć z tego budynku, możemy się cieszyć również z nowej siedziby Gminnego Ośrodka Kultury, który mieści się na piętrze nad remizą. Nie byłoby tego, gdyby nie pomoc marszałka województwa małopolskiego. Na każdym etapie pomagał nam pan Edward Siarka, bo choćby teraz wyposażenie, zakup pralnic i silnika do łodzi, która służy do celów ratunkowych. To marzenie o nowej remizie spełniło się też dzięki uporowi i konsekwencji wszystkich strażaków – mówił Karol Górski, wójt gminy Ropa. - Mamy kolejne marzenia, bo potrzebujemy panie ministrze jeszcze nowego samochodu – zwrócił się wójt do Edwarda Siarki, sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a zarazem wiceprezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP – Ale to może chwileczkę poczekać. Strażacy mają takie marzenia, być może i one kiedyś się ziszczą – dodał Karol Górski.

Z takim samym oczekiwaniem jak na remizę, mieszkańcy Ropy wyglądali świetlicy, gdzie będzie można prowadzić zajęcia z młodzieżą, z aktywnymi seniorami, których jest coraz więcej. Powstałą ona na piętrze nowej remizy, a symboliczne klucze do budynku odebrał Zdzisław Niezgoda, dyrektor GOK w Ropie.

Wspólny dach nad głową do strażaków, ludzi kultury, młodzieży i seniorów

Rozbudowa budynku urzędu gminy z dostosowaniem do nowych funkcji społecznych rozpoczęła się w 2021 r. Istniejący budynek Urzędu Gminy w Ropie został rozbudowany o nowe skrzydło, połączone z istniejącym budynkiem nadwieszonym tarasem. Na skrzydło o łącznej powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych składają się przyziemia, a w nich garaże i zaplecze OSP w Ropie. Na piętrze zlokalizowana została świetlica, natomiast na poddaszu znajdą się przestrzenie edukacyjne, w tym pracownia komputerowa. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łączna wartość zadania to 2,5 mln zł, natomiast uzyskane wsparcie to nieco ponad milion złotych od Zarządu Województwa Małopolskiego z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Wójt Karol Górski mówił też o ogromnym wsparciu, które gmina Ropa uzyskała w ostatnich dwóch latach. Padły słowa podziękowania pod adresem obecnych na otwarciu remizy i GOK posłów i senatorów, bo jak podsumował, to ich wsparcie miało ogromne znaczenie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Łącznie, gmina Ropa z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i Polskiego Ładu ponad 40 mln złotych, stąd tyle inwestycji i tyle zmian.

Służą ludziom, mają bronić też honoru polskiego munduru

Edward Siarka był wczoraj ze strażakami, jako prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP, największej organizacji społecznej w Małopolsce, która skupia ponad 70000 strażaków w województwie i 1356 jednostek.

- Wasza jednostka należy do tych wyróżniających się i bardzo sprawnych jednostek. Dzięki pracy kolejnych prezesów, druhów, którzy przez pokolenia przekazują tę piękną pałeczkę służby publicznej. I tak sobie myślę, patrząc na waszą młodzieżową drużynę pożarniczą, że z perspektywą patrzymy w przyszłość, jak ta jednostka będzie się rozwijała – mówił Edward Siarka. - Służymy ludziom, służymy lokalnej społeczności, służymy Polsce, ale dzisiaj myślę, że macie coraz większą świadomość, żeby zdać sobie sprawę, że bronimy również honoru polskiego munduru, który niestety coraz częściej zdarza się, że jest opluwany. Brońcie godności munduru, czy to jest mundur wojskowy, policyjny, czy strażacki, żeby ta służba dla drugiego człowieka była doceniana i była służbą, która daje poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom gminy, regionu i całej Polski. Dziękuję za całoroczną pracę, za poświęcenie, za zaangażowanie. Pamiętajcie o tym, że zawsze staramy się was wspierać, na tyle ile możliwości pozwalają. One dzisiaj są duże, bo państwo przywiązuje bardzo dużą uwagę do tego, aby zapewnić społeczeństwu bezpieczeństwo, by mogło się spokojnie rozwijać i planować swoją przyszłość – zakończył.

Odznaczeni i wyróżnieni

Podczas uroczystości wyróżniającym się strażakom wręczono medale i odznaki. Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa uhonorowany został Andrzej Dynda, srebrnym medalem Rafał Siwiak oraz Karol Górski, zaś brązowym medalem Łukasz Gruca. Odznakę Strażak Wzorowy wręczono Monice Trześniak, Paulinie Grucy, Damianowi Siucie, Wojciechowi Ledniowskiemu oraz Jakubowi Ledniowskiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto