Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śliwkowy zawrót głowy. Jak przygotować pyszne ciasto, które oczaruje rodzinę i znajomych? Polecamy kilka patentów

Halina Gajda
Halina Gajda
Ciasta z sezonowymi owocami to zawsze udany wybór. Właśnie rozpoczął się sezon na śliwki
Ciasta z sezonowymi owocami to zawsze udany wybór. Właśnie rozpoczął się sezon na śliwki fot. archiwum
Śliwek nadszedł czas. Chyba nie ma nikogo, kto w jesienne wieczory nie sięga z przyjemnością po kromeczkę świeżego chleba z powidełkami. Albo kawałek ciasta ze słodką śliwkowa zawartością. Sprawdziliśmy u naszych lokalnych kulinarnych blogerów propozycje zagospodarowania w kuchni tych owoców. Sięgnęliśmy także do mistrzyni Lucyny Ćwierciakiewiczowej, autorki kulinarnego poradnika sprzed ponad stu lat.

Joanna Machynia, gorliczanka, mistrzyni tortów, które piecze dla bliskich i przyjaciół, ze śliwkami też jest serdecznie kulinarnie zaprzyjaźniona. Na jej blogu można znaleźć wiele przepisów ze śliwakmi w roli głównej.

Na dobry początek tarta, która, jak sama pisze - znika z prędkością światła.

Jest też wersja nieco bardziej wyszukana, bo pani Joanna serniki uwielbia pod każdą postacią. Tym razem wybór padł na serniczek ze śliwkami. Jest delikatny i rozpływa się w ustach

Na koniec również tarta, w nieco innym wydaniu

Pewnie nie każdy wie, a nawet jeśli - to nie próbował, że ze śliwek można przyrządzić zupę. O niej właśnie rozpisuje się Lucyna Ćwierciakiewiczowa w książce "365 obiadów za 5 złotych". Po raz pierwszy publikacja ukazała się w 1860 roku i przez kolejne dziesięciolecia była obowiązkową lekturą każdej pani domu. Jaki jest więc przepis na ową zupę śliwkową? Znajdziemy go na str.19-20 przywołanego wydania.

- Pół garnca dojrzałych śliwek węgierek, po wyjęciu pestek i oczyszczeniu z robaków, nalać wodą tak, aby tylko objęła śliwki i gotować często mięszając, żeby się śliwki nie przypaliły. Skoro się rozgotują, przecedzić przez durszlak, wsypać cynamonu i parę goździków tłuczonych, pół funta cukru, wlać szklankę wina białego, pół kwarty wody, zagotować razem i podać z grzankami z bułki - czytamy tamże.

Jest też uwaga:
Bez wina można się zupełnie obejść, a zupa jednak będzie dobra. Wiele osób zaprawia zupę śliwkową śmietaną; bez śmietany jednak daleko jest smaczniejsza i zdrowsza. Można ją podawać na zimno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto