Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedliska. Prasa ślimakowa w oczyszczalni ścieków kosztowała prawie pół miliona złotych [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Zadaniem prasy  jest usprawnienie procesu odwodnienia osadów ściekowych wytwarzanych w oczyszczalni ścieków  oraz transport wytworzonego osadu bezpośrednio na przyczepę.
Zadaniem prasy jest usprawnienie procesu odwodnienia osadów ściekowych wytwarzanych w oczyszczalni ścieków oraz transport wytworzonego osadu bezpośrednio na przyczepę. fot.naszabobowa.pl
Prawie pół miliona złotych kosztowała prasa ślimakowa, która zamontowana została w bobowskiej oczyszczalni ścieków. Jej zadaniem jest odsączanie osadu. Jak podkreśla Wacław Ligęza, burmistrz gminy, wpłynie to na finanse i ekologię w gminie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Urządzenie na pierwszy rzut oka nie jest szczególnie wielkich gabarytów, bo w końcu nie w tym tkwi jego moc. Zadaniem takiego, jest jak wyciśnięcie jak największej ilości wody ze wspomnianego osadu. Im więcej uda się je jej usunąć, tym niej pozostałości jest do wywiezienia. Prasa, która w oczyszczalni została zamontowana w 2010 roku, nie był już tak wydajna. Osad nie był należycie odwodniony, co sprawiało, że gmina musiała zlecać jego wywóz specjalistycznej firmie. To oczywiście generowało koszty.

- Teraz tych osadów jest znacznie więcej – mówi Wacław Ligęza, burmistrz gminy. - Wybudowaliśmy trzeci bioreaktor, podłączone zostały kolejne gospodarstwa, stąd wzrost. Wydajność starej prasy wynosiła około 2,5 metra sześciennego osadu na godzinę, nowa – nawet do pięciu kubików. To oczywiście przekłada się na zużycie energii elektrycznej – wylicza dalej.

Prasa kosztowała prawie pół miliona złotych. Gminie udało się pozyskać ponad 185 tysięcy złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Małopolski.

- Pozostała część kwoty, to środki z budżetu gminy – dodaje.

Trzeci z bioreaktorów, o którym wspominał burmistrz Ligęza, został oddany do użytku w sierpniu minionego roku. Wszystkie procesy, które się w nim odbywają, są stale monitorowane. W dwóch już istniejących bioreaktorach zamontowane zostały nowe systemy napowietrzania drobnopęcherzykowego, które obecnie należą do najskuteczniejszych metod oczyszczania. Poza tym cały proces jest teraz rejestrowany, a jego historię można obejrzeć w dowolnym czasie i tak naprawdę z dowolnego miejsca.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto