Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siary. Na ponad hektarowej działce powstanie staw, bindaż grabowy, drewniane pale z hamakami oraz wbudowane trampoliny. Co to takiego?

Halina Gajda
Halina Gajda
Podobna aleja, jak tak w parku wokół Pałacu Długoszów, tyle że grabowa, powstanie w planowanym parku przyrodniczym w Siarach
Podobna aleja, jak tak w parku wokół Pałacu Długoszów, tyle że grabowa, powstanie w planowanym parku przyrodniczym w Siarach halina gajda
Do 20 kwietnia gmina Sękowa czeka na oferty od potencjalnych wykonawców parku przyrodniczego w Siarach. Mają się w nim znaleźć m.in. kopce z tunelami, pale z hamakami, zwierzęta z wikliny oraz bindaż grabowy.

Jak zapowiadali, tak zrobili. Najpierw na platformę zakupową trafiła część przyszłego parku historycznego, a teraz jego bardziej rozrywkowa wersja, określana jako rekreacyjna, obejmująca część przyrodniczą.

- Aranżacja terenu stworzy nową przestrzeń w miejscowości, podkreśli największe walory terenu, zarówno te przyrodnicze, jak i krajobrazowe. Zagospodarowanie ma poprawić wizerunek gminy, jako obszaru atrakcyjnego i przyjaznego dla ludzi – czytamy w opisie przedsięwzięcia.

Wariant na wakacyjny wypad w plener

Do zagospodarowania jest nieco ponad 1,2 hektara. Do tego trzeba doliczyć, wspomnianą część historyczną o podobnym areale. W tym ostatnim przypadku, oferty przetargowe właśnie zostały otworzone. Jest pewna ulga – jedna z propozycji jest zbliżona cenowo do tego, co może wyłożyć gmina. Trwa ustalanie szczegółów, a w niedalekiej przyszłości dojdzie najpewniej do podpisana umowy na realizację. Na jakim pułapie cenowym rozegra się obecna, dowiemy się pod koniec kwietnia.

Część przyrodnicza o którą teraz toczy się gra, ma być – najkrócej mówiąc – wariantem na wakacyjny wypad z domu. Plany gminy zaskakują, a czasem wręcz zastanawiają: jak to będzie wyglądało? Trzeba więc zamknąć oczy i wyobrazić sobie między innymi drewniane pale z hamakami, kopce z tunelami, wbudowane trampoliny, świecące kule ogrodowe, kopiec widokowy, kwietna łąka, kompozytowe tarasy do opalania, molo z altaną, staw. Wisienką na torcie jest bindaż grabowy.

- Znajdzie się w południowej części ogrodów zmysłów – zapowiada Małgorzata Małuch.

Cóż to takiego? Odpowiedź znajdziemy w dokumentacji projektowej: unikalne dzieło sztuki ogrodowej i zarazem wielka atrakcja ornitologiczna. To rodzaj szpaleru, który tworzą podatne formowaniu graby lub lipy tworzące nad aleją zielone sklepienie.

- Bindaż będzie miał 22 metry długości oraz trzy metry wysokości – zapowiada.

Na ślubą sesję, romantyczną randkę, odpoczynek wśród wonności

Clou projektu będzie jednak nie bindaż, ale staw. W planach – około 650 metrów kwadratowych powierzchni. Zdobić go mają roślinne nasadzenia, molo, plaże i tarasy do opalania.

- Pośrodku niego wyspa z altaną – opisuje dalej wójt Małuch. - Wiodła na nią będzie kładka . Tak sobie myślę, że będzie do idealne miejsce do fotograficznych sesji ślubnych – dodaje.

Niejako w tle wymienionych atrakcji będą te dla dzieci. Zaskakujące są kopce z kolorowymi tunelami. Zimą będą mogły służyć za jako górki do zjeżdżania dla najmłodszych. Będzie ich cztery – każdy od niespełna trzech do czterech metrów długości.

Znalazło się też rozwiązanie dla dzieci zmęczonych nadmiarem wrażeń. Oczywiście ich rodziców również. Jedni i drudzy będą mogli odetchnąć na nieco futurystycznej z wyglądu konstrukcji do leżenia. To połączenie stalowych rur oraz siatki hamakowej. Pod wszystkim zasadzone zostaną wonne rośliny.

- Konstrukcja będzie dogodnym miejscem odpoczynku dla wielu użytkowników równocześnie – deklaruje dalej wójt Małuch.

Parki historyczny i przyrodniczy będą sąsiadowały z już istniejącymi prywatnymi inicjatywami - parkiem linowym oraz zabytkowym kompleksem pałacowo-parkowym rodziny Długoszów. Ten ostatni ma teraz nowego właściciela. To znany jasielski przedsiębiorca i restaurator – Grzegorz Schabiński, który również planuje na swoim terenie strefę rekreacji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto