Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siary. Dwa parki - przyrodniczy i historyczny - powstają tuż przy drodze wojewódzkiej 977. Mają być atrakcją dla turystów i mieszkańców

Halina Gajda
Halina Gajda
Siary już niedługo parkami będą stały. Obok już istniejącego linowego, powstają dwa kolejne o nieco innym charakterze, a mianowicie historyczny i przyrodniczy. Na razie to wielki plac budowy, choć powoli zarysowują się poszczególne ich elementy.

Parki powstają poniżej korpusu DW 977, dokładnie naprzeciwko już istniejącego parku linowego, którego właścicielem stała się gmina Sękowa. W założeniu mają oczywiście pełnić funkcję rekreacyjną. Sękowski samorząd postanowił bowiem w ten sposób zagospodarować około dwóch hektarów. Nowa atrakcja będzie podzielona na dwie części – wspomniane historyczną i przyrodniczą. Pierwsza ma nawiązywać do I wojny światowej. W tej chwili ekipa budowlana tworzy namiastkę wojennych okopów. Powstają z drewnianych bali, do budowy ma zostać wykorzystana również wiklina. Tuż obok staną wizerunki żołnierzy, zamontowana zostanie także trójwymiarowa makieta gminy z najbardziej charakterystycznymi jej częściami, zabytkami, atrakcjami.

Gdy już goście parku zaspokoją swoją historyczną ciekawość, będą mogli oddać się bardziej przyziemnym przyjemnościom. W części przyrodniczej bowiem ma być nie tylko coś dla ciała, ale też dla ducha, wręcz ze szczyptą romantyzmu. Wszystko z powodu stawu, który ma tam zostać zbudowany, a pośrodku którego stanie altana, do której z kolei będzie wiodła kładka. Staw ma mieć około 650 metrów kwadratowych powierzchni. Zdobić go mają roślinne nasadzenia, molo, plaże i tarasy do opalania. W planach jest także ścieżka sensoryczna i kwietna łąka oraz zegar słoneczny. Pojawi się także ścieżka dedykowana rowerzystom i miłośnikom rolek.

Będzie kilka zaskakujących atrakcji dla dzieci. Pośród nich choćby kopce z kolorowymi tunelami. Zimą będą mogły służyć za jako górki do zjeżdżania dla najmłodszych. Będzie ich cztery – każdy od niespełna trzech do czterech metrów długości. Kompleks będzie sąsiadował z zabytkowym kompleksem pałacowo-parkowym rodziny Długoszów, który od niedawna ma nowego właściciela. Grzegorz Schabiński, jasielski przedsiębiorca również stawia na rekreację, tyle że w komercyjnym wydaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto