Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setki tysięcy na szkolenia dla mieszkańćów gminy Łużna

Lech Klimek
Lech Klimek
Aktualne szkolenia to florystyka, współczesna gastronomia i zajęcia z wizażu oraz kosmetyki
Aktualne szkolenia to florystyka, współczesna gastronomia i zajęcia z wizażu oraz kosmetyki GOPS Łużna
Realizowany w gminie Łużna projekt Więcej Wiem, Więcej Mogę, Więcej Potrafię, ma ściśle określony cel. Wyrwać z domów i popchnąć do działania tych mieszkańców gminy, którzy dotychczas z powodu kwalifikacji czy też kompetencji nieprzystających do warunków rynku pracy mieli na nim problemy.

FLESZ - Polskie autobusy najlepsze w UE

Projekt trwa już kilka miesięcy, a jego finał zaplanowany jest na koniec czerwca w 2023 roku.

Pieniądze w Unii Europejskiej pomoga mieszkańcom gminy Łużna

- By go zrealizować, dostaliśmy naprawdę spore wsparcie zewnętrzne - mówi Przemysław Wszołek, zastępca dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łużnej. - W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego gmina otrzymała europejskie dofinansowanie w wysokości 739 415,72 złotych - podkreśla.

Obecnie w ramach programu szkoli się 10 mieszkanek gminy, bo jak się okazało to właśnie kobiety, najchętniej korzystają z takiego wsparcia. Prowadzone są z nimi zajęcia z trzech dziedzin.

- Kierunki szkoleń to nie były do końca nasze pomysły - stwierdza Przemysław Wszołek. - Panie uczestniczące w projekcie tak naprawdę same zasugerowały, co chciałyby robić. Oczywiście nie wprost, ale poprzez profesjonalnie zrealizowaną z nimi diagnozę potrzeb – podkreśla.

Aktualne szkolenia to florystyka, współczesna gastronomia i zajęcia z wizażu oraz kosmetyki. W dwóch pierwszych kursach uczestniczy po cztery mieszkanki w trzecim dwie.

- Panie zdobywają nie tylko umiejętności praktyczne - mówi. - Psycholog i doradca zawodowy przerabiają z nimi kurs wzmacniający kompetencje interpersonalne i co równie istotne intrapersonalne, czyli najogólniej tłumacząc umiejętność rozmowy z samym sobą, odczytywanie własnych potrzeb i ich realizowanie - podkreśla.

W sumie w gminie przez trzy lata trwania projektu szkolenia przejdzie 60 osób. Pierwsza dziesiątka w zasadzie już powinna skończyć swój kurs, jednak z powodu pandemii wszystko się przeciągnęło.

Założenia programu mówią, że co najmniej połowa przeszkolonych uczestników to powinny być kobiety.

- Zakładamy, że spośród osób, które przejdą szkolenia, kilkanaście z powodzeniem odnajdzie się na rynku pracy – mówi Przemysław Wszołek. - Myślę, że będą to zarówno tacy, którzy spróbują własnych sił w biznesie, jak i osoby, które najzwyczajniej w świecie znajdą dobrze płatną pracę - kończy

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto