Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sękowa. Miliony wydane na odwiert geotermalny nie pójdą na marne. Piotr Dziadzio opracował innowacyjne rozwiązanie dla przyszłych basenów

Halina Gajda
Halina Gajda
Innowacyjne, nowe, nigdzie w Polsce dotychczas nie zastosowane, pionierskie rozwiązanie – te wszystkie słowa padały w Sękowej późnym popołudniem 2 czerwca, a data przejdzie pewnie do historii gminy. Dlaczego? Otóż ministrowie klimatu i środowiska Michał Kurtyka i Piotr Dziadzio zainaugurowali tam, pilotażowy projekt, polegający na integracji lokalnych odnawialnych źródeł energii. Dla przeciętnego mieszkańca gminy czy powiatu finalnie oznacza to tyle, że wykonany w minionym roku, badawczy odwiert geotermalny nie zostanie tylko dziurą w ziemi, ale będzie wykorzystany do budowy kompleksu rekreacyjno-rehabilitacyjnego. Powstanie na bazie tak zwanej suchej geotermii.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najpierw były lata starań o wykonanie wspomnianego odwiertu, a gdy się w końcu udało zdobyć na niego pieniądze – pojawiły się marzenia o ciepłych basenach. Sytuacja zmieniła się praktycznie z dnia na dzień, gdy zamiast wody, pojawił się metan. Odwiert trzeba było w części zabetonować.

- Wody geotermalne były takim naszym wymarzonym dzieckiem, ale dzieci bywają czasem kapryśne – mówiła podczas spotkania Małgorzata Małuch, wójt gminy.

Po fiasku odwiertu zaczęły się rozmowy, co zrobić z tym fantem. Nikt nie chciał powiedzieć: pas.

Hybrydowe połączenie różnych źródeł energii

Mózgiem i jednocześnie autorem rozwiązania, które zostanie zastosowane w Sękowej, okazał się gorliczanin Piotr Dziadzio, niegdyś związany z Fabryką Maszyn Glinik, dzisiaj podsekretarz stanu i Główny Geolog Kraju. Uznał, że włożone praca i pieniądze nie mogą pójść na marne.

- Planujemy wpuścić do otworu dwie kolumny rur, jedną zewnętrzną, drugą wewnętrzną o dwóch różnych średnicach – wyjaśniał pokrótce techniczne rozwiązania.

Woda będzie wpływała częścią zewnętrzną, ogrzewała się stopniowo, a później częścią wewnętrzną wypływała do powierzchni. Jej ogrzewanie wesprą także pompy ciepła. Finalnie ma mieć około 60 stopni Celsjusza, a więc wystarczająco dla planowanego kompleksu z basenami. O energię potrzebną do całości przedsięwzięcia zadbają panele fotowoltaiczne. . Fachowcy nazwali takie połączenie hybrydowym.

- To będzie pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, jedno z pierwszych w Europie. Mamy szansę przyczynić się do znaczącego, zgodnego z naturą postępu technologicznego – mówił z kolei Michał Kurtyka, minister klimatu.

Świder na głębokości 2400 metrów. Przed nami najważniejsze d...

Sękowa będzie więc polem wielkiego eksperymentu. Jeśli się powiedzie, rozwiązanie będzie można wprowadzić w innych odwiertach, które teraz są bezużyteczne. Obecnie są one likwidowane, natomiast technologia głębokich wymienników ciepła daje perspektywy ich dalszej eksploatacji i zwrotu części poniesionych nakładów.
- Bardzo dużo sobie obiecujemy po tym rozwiązaniu – podkreślał minister.

Kurtyka po wielokroć podkreślał rolę Piotra Dziadzio i jego determinację w szukaniu rozwiązania. Można było przecież powiedzieć „trudno” i iść dalej. Teraz jest szansa, że otwór zapracuje na siebie i w pewnym sensie odda miliony, które pochłonął. Pytany o finansowanie przedsięwzięcia, Kurtyka, jako źródło pieniędzy wskazał – jak to określił – zbrojne ramię ministerstwa klimatu, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. W grę wchodzi kilka milionów złotych. Jeśli do tego doliczymy koszty wykonania odwiertu, będziemy mieli do czynienia z potężną, jak na taką małą gminę inwestycją.
- Jeżeli będziemy w stanie udowodnić wykonalność tej technologi, a zakładam, że tak będzie, zostanie powielona w innych miejscach – zapowiedział.

W Sękowej rozpoczęły się prace przy próbnym odwiercie geotermalnym

Zaczęły się pierwsze prace przy odwiercie w Sękowej. W przys...

Mamy wsparcie finansowe na budowę kompleksu

Wiara w sukces rozwiązania oparta jest na wynikach kilku miesięcy analiz prowadzonych przez dwa zespoły naukowców, którzy chcieli określić między innymi to, jak długo będzie można korzystać z energii odwiertu. Z szacunkowych danych wynika, że 20-25 lat!

- Zadanie to wpisuje się w plany inwestycyjne gminy, które obejmują między innymi budowę ośrodka rehabilitacyjno- rekreacyjnego w Sękowej. Na ten cel gmina pozyskała już 3,8 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – podkreślała wójt Małuch.

Posłanka Barbara Bartuś, która również przyjechała do Sękowej stwierdziła, że gmina poprzez pilotaż, została doceniona, a tego, że ostatecznie nie udało się znaleźć gorących źródeł, nie postrzegałaby, jako porażki.
- Dzisiaj stajemy tutaj z nadzieją na nowe rozwiązania – podkreślała.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto