Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sękowa i Bobowa wespół ze Słowakami chcą inwestować w infrastrukturę rekreacyjną. Głównie z myślą o mieszkańcach, ale też turystach

Halina Gajda
Halina Gajda
W Sękowej w ramach polsko-słowackiego projektu mają powstać dwa parki: historyczny i przyrodniczy
W Sękowej w ramach polsko-słowackiego projektu mają powstać dwa parki: historyczny i przyrodniczy fot. UM Sękowa
Przedstawiciele gmin z Gorlickiego, a mianowicie Bobowej i Sękowej spotkali się ze Słowakami - gminami oraz Nizna Polianka, by omówić szczegóły realizacji wspólnego progektu, w którego ramach powstać ma między innymi amfiteatr, ścieżka rowerowa oraz dwa parki.

Sękowsko-bobowskie plany mają już konkretny termin realizacji, a mianowicie kwiecień 2023 roku. Pierwsza z gmin ma już całą dokumentację na ścieżkę rowerową i park przyrodniczo-historyczny. Bobowa zaś z unijnego dofinansowania w ramach polsko-słowackiego projektu planuje amfiteatr.

Dwa parki w dwóch odsłonach i miejsce na dużą imprezę
Dzisiaj w okolicy, gdzie stanąć ma sękowskie przedsięwzięcie, jest zaplecze budowy nowego mostu na Sękówce, więc na razie nawet trudno sobie wyobrazić, że będzie to teren rekreacyjny. Jednak spokojnie. Budowa mostu skończy się, a teren zostanie uporządkowany. Sękowa, głównie z racji historii, stawia na dwa parki. Pierwszy – jakże by inaczej - ma dotyczyć I wojny. Przez dekadę organizowana była tutaj rekonstrukcja wydarzeń z maja 1915 roku i Bitwy Gorlickiej. Park historyczny ma być wprawdzie integralną częścią, ale siłą rzeczy, będzie do nich nawiązywał. Ma się tam znaleźć miejsce na plansze z historycznymi wiadomościami, makieta oraz przestrzeń dla plenerowych lekcji historii.

- Do tego jeszcze zaaranżowane zostanie miejsce z okopami z drewnianych bali i wikliny, pojawią się postaci żołnierzy – zapowiada Małgorzata Małuch.

Bobowa, partner wiodący polsko-słowackiego projektu, chce budować amfiteatr. Oczywiście przy ulicy Zielonej, gdzie już dzisiaj jest park przyrodniczo-geologiczny, miasteczko rowerowe, skatepark, siłownia pod chmurką.

Bobowa. Park Geologiczno-Przyrodniczy jest czynny od wtorku do niedzieli, od godz. 15 do godz. 18

W Parku Geologicznym w Bobowej spotykają się Tatry, Pieniny ...

- Mamy dokumentację projektową, pozwolenie na budowę – podkreśla z kolei Wacław Ligęza, burmistrz gminy. - To miejsce z myślą o dużych imprezach, którego nam brakuje – dodaje.

Scena i miejsce dla widowni ma nawiązywać architektonicznie do parku przyrodniczego, a więc dominował będzie kamień i drewno. Do tego stanąć ma również tężnia solankowa. Gmina ma jeszcze plany na basen, ale tu trzeba zaznaczyć, że to raczej dalsza, niż bliższa perspektywa. Gminne priorytety obracają się bowiem wokół codzienności.

- Przede wszystkim chcemy skończyć inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową – mówi wprost burmistrz Ligęza.

Nie oznacza to jednak, że niecka zostaje odłożona na głęboką półkę. Trzymają rękę na pulsie. Gdy tylko pojawi się możliwość pozyskania dofinansowania – pewnikiem skorzystają.
- Szacunkowa wartość zadania to około siedmiu milionów złotych – przywołuje jeszcze burmistrz Ligęza.

Tak się prezentuje oświetlenie zabytkowego kościółka pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej

Sękowa. Zabytkowy kościółek Unesco pw. św.św. Filipa i Jakub...

Kwietna łąką z sensorycznymi doznaniami

Wróćmy jeszcze na chwilę do Sękowej i planowanym parkiem. Otóż za częścią historyczna planowa jest przyrodnicza. W założeniu – o rozrywkowym charakterze, bo ze stawem i wyspą pośrodku, która z resztą terenu będzie połączona kładką. Staw nie będzie głęboki, taki bardziej do popluskania się, z plażą wokół.

- Poza stawem będą alejki wyłożone różnymi materiałami. Chodzi o doznania sensoryczne podczas chodzenia po nich. To atrakcja przede wszystkim dla dzieci, choć pewnie i dorośli będą mieli frajdę – dodaje Małgorzata Małuch.

Posiana ma zostać też kwietna łąka – gdy będzie dobrze utrzymana, będzie fajną atrakcją nie tylko dla oka, ale też dla nosa. W Siarach nad takimi kwietnymi dywanami mają zwisnąć hamaki. Do tego wszystkiego jeszcze miejsca do siedzenia, drobna architektura.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto