Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sękowa. Gmina ogłosiła przetarg na budowę parku historycznego. Pojawią się w nim fragmenty okopów, postaci żołnierzy, trójwymiarowa makieta

Halina Gajda
Halina Gajda
Park historyczny ma powstać w Siarach w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej i istniejącego już parku linowego
Park historyczny ma powstać w Siarach w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej i istniejącego już parku linowego
Do 1 marca gmina Sękowa czeka na oferty od chętnych wykonawców, którzy odpowiedzą na ogłoszony właśnie przetarg na budowę historycznego parku rekreacji w Siarach. Ma on powstać dokładnie naprzeciwko już istniejącego parku linowego.

Dokumentacja związana z przedsięwzięciem liczy kilkaset stron. Każdy element przyszłej atrakcji jest tam szczegółowo opisany, od dokładnej lokalizacji, przez materiał, z którego wykonane mają zostać poszczególne jego elementy, ich kolor, po przykładowe rozwiązania.

Część historyczna będzie miała kilka sektorów, między innymi dedykowany zmysłom ze ścieżką sensoryczną, urządzeniami edukacyjnymi, muzycznymi, budkami dla ptaków, nasadzeniami roślin jadalnych, małą architekturą. Elementem parkowego pejzażu ma być również trójwymiarowa makieta gminy Sękowa. W zamyśle ma zmieścić się pod zadaszeniem o wymiarach mniej więcej sześciu metrów kwadratowych. Ma pokazywać najbardziej charakterystyczne punkty w gminie. Pojawią się również asfaltowe ścieżki, które będą mogły być wykorzystywane na przykład przez rolkarzy.

Poza wymienionymi, w opisie rozwiązań projektowych, w północnej części parku znalazły się znalazły się również fragmenty okopów z bali drewnianych i wikliny. Jak czytamy, odtworzenie ich ma stanowić dodatkową atrakcję parku, jest to forma edukacji użytkowników i przeniesienie ich w czasy wojny. W ich pobliżu mają stanąć postaci trzech żołnierzy.

W projekcie znalazło się też miejsce na zegar słoneczny oraz łąka kwietna z makami i chabrami, która ma nawiązywać do polskiego krajobrazu.

- Tworzenie miejsc edukacyjno- wypoczynkowych jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu całych rodzin – czytamy w uzasadnieniu.

Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach polsko-słowackiego projektu, którego elementem, poza wspomnianym parkiem jest remont dwunastu cmentarzy z okresu I wojny światowej. Umowa z wykonawcą na tę część zadania, została podpisana kilka tygodni temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto