Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sękowa. Dwa ciepłe baseny powstaną w Sękowej. Pierwsza kąpiel najpóźniej w 2024 roku. Jest już wyjściowa koncepcja

Halina Gajda
Halina Gajda
Około 16 milionów złotych planuje zainwestować gmina Sękowa w geotermalno-rekreacyjny kompleks, który ma stanąć w sąsiedztwie tamtejszego Orlika. Znaczna część tych pieniędzy to rządowe, zewnętrzne dofinansowanie. Na realizację zadania dają sobie maksymalnie trzy lata.

Długo zapowiadany kompleks z basenem jest wciąż w fazie koncepcji, ale Małgorzata Małuch, wójt gminy zapewnia, że pierwsza kąpiel powinna się odbyć nie później, niż w 2024 roku. Na razie wszystko, co dzieje się wokół tematu, związane się z szeroko rozumianymi przygotowaniami. W połowie lutego ma być gotowy program funkcjonalno-użytkowy.

- Najpóźniej w marcu, na jego podstawie zostanie ogłoszony przetarg w trybie zaprojektuj-wybuduj – zapowiada.

Prace projektowe potrwają kilka miesięcy

W tym roku raczej nie zobaczymy prac w terenie, bo te skupią się wokół desek kreślarskich. Choć w pierwszym etapie, zapowiadany kompleks będzie skupiony wokół samego basenu i zaplecza technicznego, to i tak przygotowanie całej z tym związanej dokumentacji zajmie kilka miesięcy. Wyłonienie firmy, która podejmie się najpierw rozrysowania wszystkiego na planach, a później ich realizacji będzie najbardziej newralgiczną częścią całego przedsięwzięcia. Mamy już wokół przykłady, gdy samorządy po kilka razy ogłaszają przetargi, a wykonawców brak. Kolejna sprawa to koszty. Gmina ma swoje wyobrażenia i oczekiwania ubrane w koncepcję i kwotę do wydania.
- Mamy nadzieję, że będzie wystarczająca na pierwszy etap prac – dodaje.
Na razie gorliczanie, którzy chcą się popluskać, nie mają wielkiego wyboru. W zasadzie żadnego, bowiem kryta pływalnia w mieście jest w trakcie zaawansowanej modernizacji. Park Wodny w Wysowej jest nieczynny od prawie trzech lat i w tym roku raczej z niego nie skorzystamy.

Na razie kąpiele na wyjeździe

Otwarte baseny w Wapiennem i Gorlicach działają tylko latem. Wybierają więc choćby Jasło czy pobliskie Stróże. W tych ostatnich basen jest idealny dla rodzin z dziećmi. W panującej pandemii i obowiązujących ograniczeniach najlepiej się wcześniej umówić. Są też amatorzy pływalni w Jaśle. Spora niecka, niecka dedykowana dzieciom, wanny z bąbelkami.
- Plusem jest to, że gdy jedzie się indywidualnie, nie trzeba się wcześniej umawiać – relacjonuje nam Magdalena Jodłowska, mama dwójki siedmiolatków.

Hybrydowa instalacja i dwa baseny

Sękowskie przedsięwzięcie opiera się na dwóch filarach. Pierwszy, który realizowany będzie przez gminę, to budowa basenu podzielonego na część zewnętrzną i wewnętrzną. W środku szatnie, łazienki, sauna i jaccuzi. Budynek będzie miał około pół tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Wewnętrzny basen będzie większy, ma mieć około 300 metrów kwadratowych powierzchni, zewnętrzny nieco mniejszy – około dwustu.
- Do tego parking i ogrodzenie terenu – zapowiada.
Drugi z filarów to hybrydowa instalacja geotermalna, która – tu w duży uproszczeniu – ma zasilać owe baseny w ciepłą wodę. Wedle ministerialnych zapowiedzi, ma to być innowacyjne połączenie odwiertu geotermalnego, pomp ciepła, paneli słonecznych, których połączona energia ma ogrzewać wodę do basenów.

Energetyczny melanż różnych źródeł

Na czym ma polegać innowacja? Wyjaśniał to podczas terenowej konferencji Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju. Istniejący otwór geotermalny ma służyć do zasilania zapowiadanego kompleksu - zaplecza boiska Orlik i projektowany basen. Ich zapotrzebowanie na moc wyniesie 420 kW, a na ciepło ok. 3 768 GJ/rok.

- Dzięki pompie ciepła temperatura wody dostarczana do obiektów będzie wynosić 50-60 stopni Celsjusza. Dodatkowo moduły fotowoltaiczne o powierzchni 150 metrów kwadratowych wytworzą część mocy elektrycznej do układu OWC (otworowe wymienniki ciepła – przyp. red) – niezbędnej do zasilania pompy ciepła, pompy obiegowej. Nadmiar prądu z paneli PV będzie oddawany do sieci, a niedobór będzie z niej pobierany, kiedy zaistnieje taka potrzeba – tłumaczył techniczne szczegóły Dziadzio.

Na razie trwają ustalenia dotyczące całego przedsięwzięcia. Tymczasem w Gorlicach powoli kończy się kompleksowa modernizacja krytej pływalni Fala. Po wielomiesięcznej przerwie, obiekt ma zostać ponownie uruchomiony wiosną. Z nowinek pojawiły się tam między innymi grota sola, tężnia solankowa, sauny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto