Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza budżet obywatelski

Agnieszka Nigbor-Chmura
Dzisiaj poznaliśmy zasady przyznawania środków w budżecie obywatelskim 2015. Okazuje się, że kwota na realizację budżetu obywatelskiego wzrosła o 100 tysięcy złotych i wynosi 600 tysięcy złotych. Zostanie ona podzielona na realizację dwóch zadań inwestycyjnych, a nie jak było do tej pory - jednego przedsięwzięcia. Po raz pierwszy też mieszkańcy wybierając zadanie z budżetu obywatelskiego będą mogli głosować na nie drogą elektroniczną.

- Budżet obywatelski zakłada finansowane zadania należącego do zadań własnych gminy, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego.W przypadku zadań, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, musi on stanowić własność miasta Gorlice lub miasto musi posiadać prawo dysponowania nieruchomością - tłumaczy Jakub Krzyszycha, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Kto może zgłaszać i do kiedy?

Budżet obywatelski z nazwy jest tworzony przez mieszkańców, a propozycję zadania do zrealizowania może zgłosić każdy mieszkaniec Gorlic, który ukończył 18 lat i jest zameldowany stale lub czasowo w Gorlicach.
Zgłaszanie dokonuje się na formularzu wraz z dołączoną listą z podpisami przynajmniej dziesięciu mieszkańców Gorlic, którzy ukończyli 18 lat, popierających daną propozycję. Formularze zgłoszeniowe składane są w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Propozycje zadań do budżetu obywatelskiego można zgłaszać do 18 sierpnia 2014 roku.

Weryfikacja i wybór

Propozycje zadań do budżetu obywatelskiego są weryfikowane przez zespół ds. budżetu obywatelskiego powołany przez burmistrza. Ten etap zakończy się 19 września 2014 roku.
Wyboru zadań do budżetu obywatelskiego dokonują mieszkańcy Gorlic, którzy ukończyli 18 lat, w głosowaniu przeprowadzonym w Pawilonie Historii Miasta w Gorlicach lub za pośrednictwem poczty elektronicznej - [email protected]
Głosujący w Pawilonie są zobowiązani do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego adres zameldowania i numer PESEL.
Głosując za pośrednictwem poczty elektronicznej trzeba podać numer PESEL oraz nazwisko panieńskie matki głosującego.
W przypadku, gdy ta sama osoba odda głos w punkcie do głosowania oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej, wówczas za ważny uważa się głos oddany w punkcie do głosowania.
Głosowanie odbywa się od 29 września 2014 roku do 9 października 2014 roku, będzie ono ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 500 mieszkańców Gorlic.
Zadania wybrane w głosowaniu do budżetu obywatelskiego zostaną uwzględnione przez burmistrza Gorlic w projekcie budżetu na 2015 rok i przedstawione do uchwalenia przez Radę Miasta Gorlice.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto