Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza akcja sprzątania cmentarzy z I wojny światowej. Do soboty Górskie Orły z Warszawy będą działać na terenie naszego powiatu

Lech Klimek
Lech Klimek
Rusza akcja sprzątania cmentarzy z I wojny światowej
Rusza akcja sprzątania cmentarzy z I wojny światowej
Górskie Orły i ich przyjaciele kolejny raz zjawili się w naszym powiecie. Jak zawsze ciężko pracują, zaskarbiając sobie naszą wdzięczność.

Cmentarze z czasów I wojny światowej to na naszym terenie nic nadzwyczajnego. Jest ich tu mnóstwo, choć nie wszystkie są w stanie, który zachęcałby do zaprowadzenia tam kogoś przyjezdnego.

By były naszą chlubą, od siedmiu już lat dbają członkowie Koła PTTK nr 8 Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie. Właśnie dzisiaj w Łużnej rozpoczęli tegoroczne sprzątanie cmentarzy.

Do soboty będzie można ich zobaczyć na terenie miast: Biecz, Bobowa, Gorlice oraz gmin: Gorlice, Krempna, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Patronat honorowy nad akcją objęli w tym roku Łukasz Kmita, wojewoda Małopolski oraz dr Tibor Gerencsér, konsul generalny Węgier w Krakowie.

Wolontariusze rozpoczęli działania na cmentarzu nr 123 na wzgórzu Pustki w Łużnej. Do [pracy stawili się nie tylko członkowie ekipy Górskich Orłów ale też żołnierze WOT z Tarnowa i funkcjonariusze Karpackiego Oddziały Straży Granicznej. W pracach uczestniczyli też harcerze i uczniowie. Kolejny raz rękawy zakasał również Tibor Gerencsér, konsul generalny Węgier w Krakowie, który zjawił się w Łużnej wraz z żoną. W pracach uczestniczyli również pracownicy urzędu gminy Łużna i oczywiści Mariusz Tarsa, wójt. Pod pomnikiem żołnierzy węgierskich złożono wiązankę kwiatów. Uczestniczył w tym również gen. bryg. SG Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

W ubiegłym roku, w akcji organizowanej przez Górskie Orły wzięło udział kilkadziesiąt organizacji, jak również grupy wolontariuszy. Prace porządkowe prowadzone na 50 cmentarzach w gminach: Gorlice, Łużna, Krempna, Sękowa i Uście Gorlickie. W czasie podsumowania tegorocznej akcji zaplanowana została wystawa pt. Galicyjskie cmentarze - spojrzenie po stu latach. Będzie to prezentacja prac fotograficznych Waldemara Dobrowolskiego.

Sprzątanie to jedno, ale równie istotne stałe dbanie o infrastrukturę tych nekropoli.

Od wielu już lat samorządy starają się pozyskiwać środki na ich odnawianie. W gminie Sękowa trwają działania na 12 takich nekropoliach. Prace prowadzone są na cmentarzach: nr 53 w Czarnem, nr 64 w Bartnem, nr 67, 68, 77 i 78 w Ropicy Górnej, nr 70 w Owczarach, nr 79 i 80 w Sękowej, nr 81 i 82 w Męcinie Wielkiej, nr 83 w Wapiennem.

Niedługo rozpocznie się również kolejny etap prac na gorlickim cmentarzu nr 87. Zakres prac obejmie w szczególności: opracowanie dokumentacji historycznej i odtworzeniowej tabliczek nagrobnych i steli, odtworzenie tabliczek i rekonstrukcja betonowej steli, a także opracowanie opinii dendrologicznej oraz przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych przy drzewostanie na terenie cmentarza. Całkowity koszt zadania to 35 000 zł, w tym dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opiewa na kwotę 20 650 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto