Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ropa. Hyblówka, jako dom pracy twórczej ma być hołdem dla Antoniego Hybla, twórcy polskich skrzypiec z duszą skrzydlatą [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
W przyszłej Hyblówce znajdzie się miejsce dla domu pracy twórczej
W przyszłej Hyblówce znajdzie się miejsce dla domu pracy twórczej fot. Wizualizacja projektu/UG Ropa
Hyblówka w Ropie wstaje niczym Feniks z popiołów. Pięć lat temu budynek strawił pożar. Wydawało się, że niewiele z niego będzie, ale gminie udało się zdobyć pieniądze. Za ponad 1,7 mln złotych powstaje zupełnie nowy obiekt, który będzie swoistym hołdem oddanym Antoniemu Hyblowi, lokalnego rzeźbiarza, twórcy „skrzypiec ze skrzydlatą duszą”, postaci, która mocno wpisała się w pejzaż kulturalny regionu.

FLESZ - Świat tonie w długach

Przyszły dom pracy twórczej to dzisiaj głęboko zaawansowany plac budowy. Na razie bliżej ziemi – trwają bowiem prace na poziomie fundamentów, ale czas na finał inwestycji to czerwiec przyszłego roku.

- Budynek po przebudowie, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, częściowo zachowa dawny charakter architektoniczny, zmianie ulegnie natomiast funkcja - budynek pełnił będzie rolę ośrodka pracy twórczej, w którym odbywać się będą szkolenia, warsztaty plastyczne, ekspozycje sztuki regionalnej, spotkania edukacyjne – zapowiada Karol Górski, wójt gminy.

Skrzydlate dźwięki z oryginalnych skrzypiec

Budynek, który stoi u podstaw przemian, był domem wspomnianego wcześniej Antoniego Hybla, twórcy tak zwanych polskich skrzypiec z duszą skrzydlatą. Co takiego? Otóż lutnik z Ropy zdecydował się na modyfikację klasycznego instrumentu w taki sposób, by muzyk miał łatwiejszy dostęp do niego smyczkiem. W założeniu miało to być mniej męczące, bo nie zmuszało do nienaturalnego wygięcia ręki. Na otwarcie, w domu pracy twórczej mają się znaleźć dwie pary takich właśnie skrzypiec. Nie chodzi tylko o symbol, ale przypomnienie tego swego rodzaju wynalazku. Wielu bowiem muzyków słyszało o nich, ale nie miało okazji zagrać.
- Na pewno byłoby to ciekawe poznawcze doświadczenie – mówi pytany przez nas Łukasz Meyger, dyrygent, ale również skrzypek.
Przed laty Stowarzyszenie Pogranicza organizowało spotkania czy koncerty smyczkowe, podczas których można było usłyszeć „skrzydlate dźwięki”.

- Grała na nich między innymi Renata Borucka – przypomina Tomasz Zając z Pogranicza.

Przypomnijmy tylko, że wspomniana jest skrzypaczką w nowosądeckiej szkole muzycznej.

Coś dla ducha, ale i dla ciała

Nowy obiekt poprzez swoje funkcje będzie nawiązywał do szerokiego dziedzictwa kulturowego regionu, zarówno tego artystycznego, jak i tego bliższego ciału.
Na wyposażeniu bowiem będzie między innymi piec do wypieku chleba, przede wszystkim orkiszowego. Ten gatunek bowiem był i nadal jest tutaj szczególnie popularny. Na początek pewnie bardziej na zasadzie pokazów czy warsztatów kulinarnych, ale w przyszłości – kto wie, może czegoś na lokalną skalę.
W ramach przedsięwzięcia planowane przygotowanie budynku do realizacji nowych zadań.
- Będziemy chcieli organizować na przykład plenery malarskie czy rzeźbiarskie – zapowiada dalej wójt.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto