Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Gorlic: trzy litry od Tereski Kosibianki

Halina Gajda
Tempa nabrały prace przy rewitalizacji gorlickiego Rynku. Wprawdzie kluczenie pomiędzy robotnikami i pracującymi maszynami budowlanymi do łatwych nie należy, ale efekty naprawdę zaczynają być widoczne. Wydaje się również, że i grupa robotników jest jakby liczniejsza.

- Od kilku tygodni zasadnicze prace skupiają się na Rynku i ulicy Piekarskiej. Lewa strona Rynku praktycznie w całości jest już pokryta nowymi płytami. Zakończenia robót można się tutaj spodziewać wraz z prowadzonymi równolegle pracami przy betonowaniu przyszłej fontanny - relacjonuje Janusz Fugiel, wiceburmistrz miasta.

Robotnicy przystąpili do położenia nawierzchni także po drugiej stronie Rynku. Tam zakończyły się już prace żelbetonowe przy tarasach i schodach, na ukończeniu jest także montaż instalacji wewnątrz pawilonu informacyjnego. Rozpoczęły się także roboty związane z izolacją stropu budynku.

- Nawierzchnią pokryto kładkę pieszą obok ratusza, kończą się roboty przy układaniu nawierzchni od kładki do wylotu ulicy Wąskiej. Po montażu krawężników wzdłuż ulicy wokół Rynku - od ulicy Wąskiej do Piekarskiej - zaczęło się układanie kostki na jezdni. Wykonano mniej więcej czterdzieści procent prac.

W najbliższych dniach ma rozpocząć się układanie nawierzchni na odcinku od kładki pieszej nad ulicą Mickiewicza w kierunku Wróblewskiego. Niedawno zainstalowane zostały również latarnie na odcinku od kładki do wylotu ulicy Piekarskiej. To tam teraz prowadzone są najintensywniejsze prace.

- Po kilku dniach prac ekip energetycznych, do robót w tym miejscu przystąpili wykonawcy sieci wodno-kanalizacyjnych - dodaje. Ruchów nie widać, niestety, przy pomniku Tereski Kosibianki. Najsłynniejsza gorliczanka czeka na decyzję projektanta zajmującego się instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. Niedługo jednak doczekamy się ostatecznego podłączenia Tereski do sieci, wówczas będzie z niej można czerpać wodę - prawdopodobnie za każdym naciśnięciem guzika trzy litry wody. Równocześnie posadzka wokół pomnika zostanie obłożona kamieniem i znikną barierki oddzielające Tereskę od handlujących na Dworzysku. Inna sprawa to kwestia ekspozycji cembrowiny po studni, która od wieków znajdowała się na Dworzysku.

- Prace przy studni nie były przewidziane do wykonania w ramach rewitalizacji, a pomysł na jej ekspozycję pojawił się nieco później. Projektanci pracują obecnie nad takim sposobem udostępnienia cembrowiny studni, aby była ona ozdobą placu, a równocześnie nie stała się obiektem przyciągającym wandali - dodaje Fugiel.

Jak oceniasz prace przy rewitalizacji Gorlic? Podziel się z nami opinią! Skomentuj

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto