Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa kwesta na na cmentarzu parafialnym w Gorlicach. Przez dwa dni wolontariusze zebrali 18901 złotych

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wśród kwestujących byli burmistrzowie Rafał Kukla i Łukasz Bałąjewicz
Wśród kwestujących byli burmistrzowie Rafał Kukla i Łukasz Bałąjewicz UM Gorlice
Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach podsumował już dziewiątą kwestę, która odbyła sie na Cmentarzu Parafialnym 31 października i 1 listopada. Kilkudziesięciu wolontariuszy – samorządowców, nauczycieli, seniorów – kwestowało na rzecz ratowania zabytkowych grobowców, nagrobków o dużej wartości historycznej, kulturowej i artystycznej.

Spacerując alejkami naszego cmentarza, bez trudu możemy dostrzec efekty renowacji i remontów, które prowadzone były ze środków zebranych w czasie kwesty.

Tylko dzięki ludziom dobrej woli, kwestującym i darczyńcom pomnik Bronusia Nowaka jeden z dwudziestu odrestaurowanych do dzisiaj stoi na gorlickim cmentarzu. Niesie ze sobą tragiczną owowieść o wojennej śmierci.

Chłopiec miał dziewięć lat, gdy trafiła go kula. Jest symbolem tragedii miasta w 1915 roku. Dzisiaj jego pomnik na gorlickim cmentarzu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych mogił. Anioł prowadzacy dziecko w zaświaty, czuła inskrypcja, a do tego zdjęcie chłopca, nie pozwalają nie zatrzymać się w tym miejscu.

,,W mieszkaniu akuszerki Porębskiej zabija pocisk armatni jej wnuczka Bronisława Nowaka - zapisał w ,,Pamiętniku inspektora policji w Gorlicach (1914-1915)” Władysław Kijowski. Dziewięcioletni wówczas chłopiec niósł mięso sąsiadowi rzeźnika Brudera. Kula karabinowa trafiła chłopca, który umarł na rękach matki. W tym samym czasie od ułamka granatu ginie też emerytowany listonosz Rostocki.

Ten feralny dzień, 21 marca 1915 roku przetrwał w przekazach słownych gorliczan dzięki niezwykłemu i jednemu z najpiękniejszych pomników nagrobnych na gorlickim cmentarzu.

Pomnik ten znajduje się nieopodal głównej bramy wejściowej gorlickiego cmentarza parafialnego i przedstawia anioła - wysłannika Boga, prowadzącego dziecko w zaświaty, na co wskazuje podniesiona ręka i otwarte skrzydła anioła symbolizujące lot duszy do nieba. Dzieckiem tym - jak można się domyślać - jest tragicznie zmarły Bronuś Nowak.

Postać chłopca krakowscy rzeźbiarze wykonali na podstawie dostarczonych przez rodzinę fotografii. Od śmierci chłopca upłynęło 107 lat, a sam Bronuś stał się dla gorliczan symbolem tragedii miasta w 1915 roku.

Z cmentarnych kwest, wsparcia ministerialnego, ale też przy dużym wsparciu miasta Gorlice, wyremontowane zostały główne kaplice Cmentarza Parafialnego - Kaplica Rodziny Miłkowskich i Rodziny Płockich. Do tego doliczyć należy dwadzieścia pomników i nagrobków, które w ostatniej dekadzie doczekały się remontu i renowacji. Wynik tegorocznej zbiórki daje nadzieje, że uda się ocalić kolejne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto