Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz przyodziewa się w ciepłą szatę. Rusza termomodernizacja gorlickiego magistratu. Już nie będziemy się wstydzić brudnych ścian

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Stosy styropianu i elementów rusztowań złożone na podwórzu gorlickiego ratusza i przed samym budynkiem mogą oznaczać tylko jedno - właśnie ruszyła oczekiwana od lat termomodernizacja obiektu
Stosy styropianu i elementów rusztowań złożone na podwórzu gorlickiego ratusza i przed samym budynkiem mogą oznaczać tylko jedno - właśnie ruszyła oczekiwana od lat termomodernizacja obiektu Agnieszka Nigbor-Chmura
Stosy styropianu i elementów rusztowań złożone na podwórzu gorlickiego ratusza i przed samym budynkiem mogą oznaczać tylko jedno - właśnie ruszyła oczekiwana od lat termomodernizacja obiektu. Magistrat okryje się ciepłą szatą i przestanie wreszcie straszyć brudnymi ścianami, z których sypią się fragmenty tynku.

Siedem lat po tym, jak zapytaliśmy burmistrza Rafała Kuklę, czy nie wstyd mu urzędować w oskubanym, poszarzałym i brudnym ratuszu, sytuacja wreszcie się zmieni. Gorlicki urząd wreszcie zyska nowe oblicze. Wszystko dzięki termomodernizacji, którą objęty zostanie zarówno budynek główny, jak i przylegająca do niego część, w której przed laty mieściła się miejska "dwójka".

- Tłumaczyłem wtedy, że pomalowanie ścian da tylko krótkotrwały efekt estetyczny. Nic więcej - tłumaczy Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Bo jak ściany miałyby wyglądać długo dobrze, bez zabezpieczenia cieknących rynien, czy pozostawienia bez renowacji starego dachu i elementów metalowych na fasadzie ratusza - mówi.

Budynek wymaga kompleksowego podejścia do tematu. Teraz będzie to możliwe, bo właśnie rozpoczęła się ich termomodernizacji.

Miasto ma już za sobą termomodernizację szatni przy stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz siedziby Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Kościuszki, a także budynków przychodni przy ul. Słonecznej i ul. Jagiełły. Przeprowadzono też remonty budynków głównego oraz pomocniczego Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Krakowskiej 5 i budynku gospodarczego przy Miejskim Zespole Szkół nr 4 przy ul. Krasińskiego 9.

Wymiana okien i drzwi, docieplenia ścian i stropów to tylko niektóre elementy wszystkich termomodernizacji.

- Dzięki termomodernizacji, utrzymanie wszystkich odnowionych obiektów będzie mniej kosztowne. Zdecydowanie zyskają one na wartości estetycznej, a sposób ich ogrzewania będzie mniej uciążliwy dla środowiska - dodaje burmistrz Kukla.

Nadawanie nowego oblicza nie tylko estetycznego, ale i ekologicznego budynkom miejskim to efekt wspólnego wniosku złożonego przez Związek Gmin Ziemi Gorlickiej. Zakłada on termomodernizację aż 39 budynków na terenie powiatu gorlickiego, z czego 9 obiektów wymienionych wcześniej, mieści się na terenie Gorlic. Koszt całego projektu to 23 mln 701 tys. 744 zł, przy maksymalnej wartości dofinansowania 14 mln 155 tys. 574 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto