Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raczej nie zaśpiewają Happysad i Mr. President. Nie będzie bitwy!

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
O ile jeszcze na początku tygodnia ważyły się losy imprez zaplanowanych w Gorlickiem na koniec kwietnia i początek maja, po wtorkowym komunikacie rządu sprawa wydaje się prawie jasna. Te masowe, przynajmniej na razie, nie mają się prawa odbywać.

Jeśli zakaz nie zostanie odwołany, oznacza to, że w tym roku w maju gorliczanie nie spotkają się na święcie miasta i rekonstrukcji Bitwy Gorlickiej. Optymistyczne podejście do tematu mają gospodarze Gorlic. Miasto na razie nie odwołało, ani nie przesunęło terminu koncertów. Nie ma też ostatecznej decyzji w sprawie Bitwy Gorlickiej, której organizacją zajmuje się gmina Sękowa.

Jedni samorządowcy jeszcze kilka dni temu mówili: - Nie panikujmy. Inni: - Zdrowy rozsądek podpowiada, że trzeba odwołać tegoroczne imprezy.

Cicho było w Tarnowie w miniony weekend, mimo że miasto właśnie w sobotę obchodziło swoje 690. urodziny. Z powodu epidemii grypy oraz groźby zarażenia koronawirusem nie odbyły się żadne uroczystości, nie było okolicznościowych imprez.

Wszystkie imprezy masowe, jeszcze zanim w Polsce pojawił się pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, odwołał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Tymczasem w Gorlickiem pełną parą jeszcze w miniony poniedziałek szły przygotowania do Wielkanocnego Jarmarku, Dni Gorlic czy Bitwy Gorlickiej.

W przypadku dorocznego świętowania rocznicy Bitwy Gorlickiej na sękowskich polach, sprawa rozstrzygnęła się wcześniej, niż się tego wszyscy spodziewaliśmy. Zresztą to samo dotyczy już teraz Dni Gorlic i koncertów, które miały odbyć się w maju w ramach dorocznego święta miasta.

- W miniony piątek wysłaliśmy oficjalne zapytanie do wojewody małopolskiego o rekomendację dla Bitwy Gorlickiej - mówi Jan Szczepański z Urzędu Gminy Sękowa. - Wtedy jeszcze zakaz organizacji imprez dotyczył tych powyżej 1000 osób, ale w pomieszczeniach zamkniętych, a Bitwa Gorlicka to impreza plenerowa - tłumaczy Szczepański.

Zakaz organizacji imprez masowych wydany we wtorek zmienił sytuację. Chociaż przygotowania do bitwy są zaawansowane, a w tym roku miała ona być połączona z europejskim zjazdem rekonstruktorów, już teraz wiadomo, że nie powinna się odbyć.

- Zobowiązuje nas do tego zakaz, chociaż już teraz mamy potwierdzony udział blisko 100 rekonstruktorów z Czech, Białorusi, Litwy i Słowacji - mówi Wojciech Drzymała z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1915.

Ostateczna decyzja w sprawie Bitwy Gorlickiej zostanie podjęta niebawem.

Nie inaczej jest w Urzędzie Miejskim w Gorlicach, z którego - na moment zamykania tego wydania gazety - nie było jeszcze oficjalnego komunikatu, co do Dni Gorlic i koncertów w nich zaplanowanych.

W obliczu nałożonego zakazu sprawa wydaje się oczywista.

- Nie odwoływaliśmy czy też nie przekładaliśmy w czasie zaplanowanych koncertów. Liczymy, że sytuacja się ustabilizuje i zakaz zostanie odwołany, chociaż przewidujemy również organizację imprezy w innym terminie - komentuje Rafał Kukla, burmistrz Gorlic.

Wszystko wskazuje na to, że mimo wszystko odbędzie się Świąteczny Jarmark Wielkanocny, zaplanowany na 4 i 5 kwietnia.

- Impreza nie ma charakteru masowej, więc nie zamierzamy z niej rezygnować - dość optymistycznie do sprawy podchodzi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. - Oczywiście trzeba być ostrożnym, ale nie można dać się zwariować. W obliczu koronawirusa nie zapominajmy o zagrożeniu, jakim jest zwykła grypa - powiedział w rozmowie z nami.

Nic na razie nie wiadomo też z Festiwalem 4 Strony karpat, który rokrocznie odbywa się w ostatni weekend kwietnia i jest wstępem do Dni Gorlic.

W tym samym czasie Spółdzielnia Mieszkaniowa Małopolska ogłosiła, że do 25 marca, podobnie jak szkoły, zamknięte będą kluby osiedlowe Jubilat i Hallerówka.

Również ze względów epidemiologicznych Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice, rekomenduje odwołanie zaplanowanych na najbliższy okres wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, w których uczestniczyć miałaby większa grupa osób.

W związku z wytycznymi rządowymi w najbliższych dwóch tygodniach, aż do 25 marca poza szkołami zamknięte będą biblioteki, hala Ośrodka Sportu i Rekreacji, kryta pływalnia, Gorlickie Centrum Kultury, muzeum, kino. Dzisiaj wojewoda małopolski polecił też czasowe zawieszenie działalności w placówkach wsparcia dziennego, centrach i klubach integracji społecznej, dziennych domach i klubach seniora, środowiskowych domach samopomocy; warsztatach terapii zajęciowej.

Ponadto Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gorlicach postanowił odwołać zaplanowane na 26 marca 2020 roku Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".

Dodatkowo Prezydium Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej zawiesiło do końca marca rozgrywki piłkarskie na terenie Małopolski we wszystkich klasach rozgrywkowych seniorów od czwartej ligi do C klasy. Zawieszenie dotyczy także rozgrywek kobiecych, młodzieżowych i dziecięcych. Prezydium Zarządu MZPN w Krakowie rekomenduje także ograniczenie rozgrywania meczów sparingowych i turniejów towarzyskich. Wstrzymane będzie też rozpoczęcia rozgrywek rundy wiosennej wszystkich szczebli i kategorii wiekowych, zaplanowanego na najbliższą kolejkę i 14/15 marca.

Nie ma też szansy, by odbyło się w Gorlickiem doroczne przywitanie wiosny w ramach imprezy Małopolskie marzanny. Nie będzie spotkania dzieci z całego województwa i tradycyjnego palenia kukieł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto