Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyszedł czas na zrobienie kolejnych kroków modernizacyjnych w Zakładzie Uzdatniania Wodzy w Ropicy Polskiej

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Zakład Uzdatniania Wody popularnie zwany wodociągami zlokalizowany jest w Ropicy Polskiej w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Ropy
Zakład Uzdatniania Wody popularnie zwany wodociągami zlokalizowany jest w Ropicy Polskiej w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Ropy archiwum
Dostęp do wody to jedno z największych zdobyczy cywilizacji, dzięki której ludzkość trwa i się rozwija. Rokrocznie, by przypomnieć sobie o tym, jak ważna jest dla nas woda, obchodzimy Światowy Dzień Wody, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku. Obchodzimy go w pierwszych dniach wiosny, dokładnie wtedy gdy wszystko budzi się do życia, a woda sprawia, że rośliny nabierają wspaniałych i soczystych barw.

FLESZ - Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe

od 16 lat

W Gorlicach, gdy mowa o wodzie, to każdy pomyśli o Zakładzie Uzdatniania Wodzy. Zakład Uzdatniania Wody popularnie zwany wodociągami zlokalizowany jest w Ropicy Polskiej w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Ropy. To tu za pośrednictwem ujęcia brzegowego pobierana jest woda.

Głównymi jej odbiorcami, oczywiście po uzdatnieniu wody, jest miasto Gorlice, gmina Sękowa i gmina Gorlice.

- Ostatnia duża modernizacja ZUW-u odbyła się w latach 1999-2001 - opowiada Piotr Dusza, kierownik zakładu. - Objęła całkowitą zmianę technologii uzdatniania wody. Wiele istniejących urządzeń zmieniło swoje przeznaczenie, wybudowano kilka nowych – dodaje.

Ponad 20 lat temu do procesu uzdatniania wprowadzono koagulację wody surowej, czyli mówiąc najprościej proces zespalania drobnych trudno opadających cząsteczek zanieczyszczeń wody w większe aglomeraty, które łatwiej usunąć w dalszych procesach na terenie stacji uzdatniania lub też jej filtracji. Woda surowa po wpłynięciu do budynku koagulacji rozpływa się do mieszaczy, w których następuje mieszanie wody z koagulantem. Najbardziej widocznym efektem tego procesu jest usuwanie mętności wywołanej obecnością krzemionki czy gliny. Z wody znikają też glony oraz inne zanieczyszczenia organiczne.

- Wprowadziliśmy też mechaniczne jej oczyszczanie na osadnikach pokoagulacyjnych - relacjonuje dalej kierownik. - Kolejne kroki to w całym procesie przygotowania wody dla odbiorców, które wtedy wprowadzono, to podwójną filtrację na filtrach piaskowych i z węglem aktywnym, bezpieczną i efektywną dezynfekcję dwutlenkiem chloru poprzez uruchomienie generatora dwutlenku chloru – dopowiada.

W czasach tamtej modernizacji uruchomiono też pompownię hydroforową wysokiego tłoczenia odpowiedzialną za dostawę wody uzdatnionej do sieci.

- W następnych latach przeprowadzaliśmy kolejne mniejsze prace inwestycyjne mające na celu wymianę urządzeń na nowocześniejsze - opowiada Piotr Dusza. - Zadbaliśmy o automatyzację poszczególnych procesów technologicznych poprawiającą bezpieczeństwo eksploatacji, dającą możliwość regulacji wielu parametrów pracy urządzeń i procesów z poziomu sterowni, ich bieżącej kontroli, wizualizacji i archiwizacji – podkreśla.

W roku 2017 wprowadzono drugi stopień dezynfekcji wody poprzez montaż lampy UV w ZUW, oraz 6 lamp UV w hydroforniach strefowych na terenie miasta Gorlice. Teraz przyszedł czas na zrobienie kolejnych kroków modernizacyjnych. Obejmą one kilka bardzo istotnych zagadnień. Nie wszystkie będą ukryte przed oczyma mieszkańców.

- Chcemy wykonać termomodernizację istniejących budynków na terenie ZUW, w ramach której wymienimy okna, drzwi oraz ocieplone zostaną ściany i dachy - relacjonuje szef zakładu. - Wykonane zostaną prace związane z poprawą stanu komunikacji zakładu. Planujemy też wykonanie audytu w celu oceny możliwości wykonania instalacji fotowoltaicznej. Te działania mają nie tylko poprawić estetykę, ale też przyczynić się do oszczędności zużycia energii elektrycznej i gazu – podkreśla.

To oczywiście tylko dodatek, bo głównie prace koncentrować się będą wewnątrz budynków Zakładu Uzdatnia Wody.

- Przeprowadzimy instalację nowych filtrów pośpiesznych z wypełnieniem węglem aktywnym wraz z ich orurowaniem, armaturą odcinająco-regulacyjną i pomiarową - opowiada. - Filtry te będą zlokalizowane w istniejącej hali przepompowni, zastąpią cztery istniejące filtry węglowe poziome, które ze względu na długi czas eksploatacji uległy zużyciu, a ich remont jest nieopłacalny i niecelowy z powodu przestarzałej konstrukcji i technologii działania. Praca i regeneracja nowych filtrów będzie odbywała się w sposób zautomatyzowany – podkreśla.

Zmiana lokalizacji filtrów to również nowe połączenia między budynkami stacji. Powstaną rurociągi wody do płukania, wód po płukaniu, wody do filtracji, wody przefiltrowanej, a całość dopełni instalacja aparatury kontrolno-pomiarowej i podzespołów automatyki i nowoczesnej instalacji elektrycznej. To oczywiście nie wszystko, bo firma przeprowadzi wymianę istniejącego generatora dwutlenku chloru na urządzenie nowszej generacji wraz z urządzeniem do ciągłego pomiaru zawartości chloru w wodzie uzdatnionej oraz rozbudowę istniejącego systemu wizualizacji i sterowania o nową instalację filtrów węglowych i generatora dwutlenku chloru.

- Na koniec zostawiamy wymianę skorodowanych rurociągów technologicznych, koryt przelewowych w obrębie osadników pokoagulacyjnych i filtrów piaskowych na nowe, wykonane ze stali nierdzewnej - podkreśla kierownik ZUW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto