Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Zbigniew Nęcki: Niewielu ludzi potrafi wyjść ze swojej psychicznej meblościanki

Kaja Bajgrowicz
Anna Kaczmarz / Polska Press
Pasja dla wielu ludzi jest odpowiedzią na pytanie po co żyjemy. O tym, dlaczego dotyka ona niektórych ludzi i w jaki sposób rozbudzić ją w sobie rozmawiamy z prof. Zbigniewem Nęckim, psychologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jednych dotyka zamieniając ich życie w wielka przygodę, a inni nigdy jej nie doświadczają, choć chcieliby. Czym jest pasja?
Jest to fascynujące zjawisko, w obliczu którego nawet psychologia blednie. Jest to potężny emocjonalny ładunek, związany z pewnymi działaniami lub czynnościami. Pasjonaci, sprzeciwiają się współczesnemu modelowi życia, czyli skupianiu się na gromadzeniu jak najwięcej. Oni koncentrują się nie na tym, co osiągają tylko na samej drodze do celu.

Bardzo często pasja ma swój początek w dzieciństwie, kiedy na świat patrzymy jeszcze w sposób magiczny. Gdzie jest źródło pasji?
Odpowiedź na pytanie skąd się biorą pasje nie jest jednoznaczna. Świetnym jej źródłem jest udane dzieciństwo i osoby, na które wtedy natrafiamy. To one pokazują nam rzeczy, do których wracamy w dorosłym wieku. Kolejnym miejscem, gdzie możemy ją odkryć jest szkoła. Tam również pracuje wielu pasjonatów, prowadzących kółka zainteresowań, co kształtuje psychikę uczniów. Na powstanie pasji wpływają również wydarzenia o bardzo dużym pozytywnym ładunku emocjonalnym na przykład obserwacja spadającej komety. Te dobre przeżycia drażniące w mózgu ośrodek przyjemności są bodźcem do budzącej się ekscytacji ndanym zjawiskiem.

Co daje człowiekowi pasja?
Jest ona dla wielu ludzi odpowiedzią na pytanie po co żyjemy. Osoby pozbawione możliwości wykonywania swoich pasji, popadają w różnego rodzaju smutki albo depresje. Bywają osoby, które są szczęśliwe, tylko wtedy, jeżeli mogą realizować to w czym czują sią najlepsi.

Pasjonaci potrafią też założyć biznes i rozwinąć go w spektakularny sposób nie pozbywając się tej pasji.
Tak jest, można mieć z tego dochody, ale sens ich działania wynika ze wcześniej wspomnianej drogi do osiągnięcia. Doskonałym przykładem są kolekcjonerzy. Posiadają wielkie kolekcje, ale nadal chcą je powiększać i ulepszać. Ich poszukiwanie nie ma końca. Pasjonaci czerpią radość z działania czym, potrafią zarażać ludzi dookoła.

Czy człowiek, który przeszedł przez życie bez specjalnego angażowania się w cokolwiek, może świadomie wywołać w sobie pasję?
Myślę, że jeżeli się ktoś uprze to może. Pod wpływem odkrywania coraz to nowszych informacji na dany temat, wciągamy się w jakąś historię. Dzięki temu dostrzegamy jak złożone są różne mechanizmy. Niewielu jest ludzi, którzy potrafią wyjść poza swoje, jak ja to nazywam psychiczne meblościanki, czyli codzienne rutynowe działania i cele. Ale jeśli uda się im to zrobić, to życie zczyna nabierać kolorów.

Pasja potrafi też niszczyć, szczególnie tych którzy posiadają rodziny. Nie zawsze jest ona akceptowana przez osoby z naszego otoczenia. Czy w takim razie pasja może nam wyrządzić krzywdę?
Umiar jest cnotą mądrych ludzi. Jeżeli pasja zamienia się w jakiś narkotyczny zapęd, powoduje, że nie spełniamy naszych ról społecznych. Można to porównać do miłości. Zakochana osoba widzi same plusy swojej ukochanej osoby, a wszystko inne zostaje gdzieś na boku. W życiu, skupiając się tylko na jednej rzeczy, tracimy rozsądek, rozum i wpadamy w problemy.

Czy pasja w Pana życiu, odgrywa ważną rolę? Czuje się Pan pasjonatem?
Uwielbiam seanse poetyckie, literackie oraz coś, czym już się nie zajmuję, czyli tworzenie filmów. Niewiele ludzi wychodzi poza podstawowe życiowe cele jak dom, syn i drzewo. Dlatego każdy pasjonata zasługuje na uznanie i moje całkowite wsparcie.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prof. Zbigniew Nęcki: Niewielu ludzi potrafi wyjść ze swojej psychicznej meblościanki - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto