Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj Polskę – wycieczka klas IIa, IIb, IIc SP Bobowa do Nowego Wiśnicza i Bochni. To była wspaniała wyprawa

Lech Klimek
Lech Klimek
Poznaj Polskę – wycieczka klas IIa, IIb, IIc SP Bobowa do Nowego Wiśnicza i Bochni
Poznaj Polskę – wycieczka klas IIa, IIb, IIc SP Bobowa do Nowego Wiśnicza i Bochni ZS Bobowa/Nasza Bobowa
Uczniowie z klasy IIa, IIb, IIc, z Zespołu Szkół w Bobowej wraz z wychowawczyniami i opiekunami pojechało na wycieczkę do Nowego Wiśnicza, a następnie do Kopalni Soli w Bochni.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ta wyprawa dofinasowana została przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i burmistrza Bobowej w ramach akcji Poznaj Polskę.

Pierwszym punktem zwiedzania był bastionowy zamek magnacki Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Jest to największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami.

Dzieci zaproszono na Bastion by tam przedstawic im historię przy pomocy najnowszych technologii wizualnych.

Wirtualna rzeczywistość pozwala na podróż w czasie, łączy ekscytującą zabawę z informacją o przeszłości. Prezentacja z wykorzystaniem urządzenia zwanego Occulus to swobodny lot przez XVII-wieczny wiśnicki zamek.
- Zobaczyliśmy jego wnętrza i życie mieszkańców. Rzeczywiste przedmioty z wyposażenia zamkowego muzeum połączono ze światem wykreowanym dzięki współczesnej technice - relacjonuje Patrycja Kruczek, nauczycielka w ZS w Bobowej.
Następnie uczniowie zwiedzali wnętrze zamku, w którym znajduje się ogromna sala balowa, sala plafonowa i sala akustyczna.

W jego wnętrzu wystawione są fotografie obrazujące wygląd zamku sprzed lat. W kolejnych salach oglądaliśmy XIX i XX-wieczne meble, makiety, oraz prace plastyczne uczniów.
- Po półtoragodzinnym zwiedzaniu Zamku w Nowym Wiśniczu pojechaliśmy do Kopalni Soli w Bochni. Pod opieką panią przewodnik zwiedzali wyjątkową i unikatową trasę turystyczną z Podziemną Ekspozycją Multimedialną - kontynuuje nauczycielka.

Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi.
Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdaje się przenosić zwiedzającego w odległe stulecia.

Stare wyrobiska – prawdziwy podziemny labirynt pod miastem – dostarczają także niezrównanych wrażeń estetycznych.

- Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe,​ zadziwiające podziemne miasto - opowiada Patrycja Kruczek. - Uczniowie pokonywali trasę pieszo, oraz kolejką. - dodaje.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja Ważynek, boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci.
- Po wyczerpującym zwiedzaniu wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się do restauracji na pyszny obiad - wspomina nauczycielka. - Pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. To była pouczająca i niezapomniana wycieczka - kończy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto