Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Lekarz Weterynarii zarządził specjalne opryski. Mają zatrzymać postępy epidemii afrykańskiego pomoru świń

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Mamy trzeci przypadek afrykańskiego pomoru świń, odnotowany w powiecie Gorlickim. Wstępne badania wykazały, że wirusem zarażony był dzik, odstrzelony przez myśliwych w Pagorzynie w gminie Lipinki, zaledwie kilkaset metrów od granicy powiatu jasielskiego. Teraz jest już potwierdzenie tego stanu przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Powiatowy Lekarz Weterynarii poza wyznaczeniem kolejnych już obszarów zapowietrzonych, w promieniu trzech kilometrów od miejsca ustrzelenia zwierzęcia oraz zagrożonych, który z kolei obejmuje teren od 3 do 10 kilometrów, ogłosił akcję opryskiwania terenu środkiem odstraszającym dziki.

- Dzisiaj rozpoczęliśmy oprysk zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i posiadaną zgodą na jego wykonanie, po uzgodnionych drogach i obszarach - mówi Marcin Przybycień, Powiatowy Lekarz Weterynarii. - Stosowany środek jest krzemionką, produktem naturalnym, który zniechęca dziki do dalszej migracji. Nie jest środkiem ochrony roślin. Może być stosowany jako polepszacz, bio-aktywator do gleby - zapewnia lekarz.

Pierwsze opryski przeprowadzane są na odcinku ponad 30 kilometrów od Rozdziela do przełęczy Majdan w okolicy Bartnego. Po kilku tygodnia nastąpi kontrola a potem ewentualnie kolejne opryski.

- Jeśli osiągniemy pożądane efekty, czyli dziki zostaną zatrzymane na granicy oprysku, to mamy dalsze plany – mówi Marcin Przybycień. - Już porozumieliśmy się z kolegami z Podkarpacia i oni dojadą opryskiem na wysokość Pagorzyny a my pójdziemy dalej na południe w stronę granicy państwa – podkreśla.

Na terenie powiatu gorlickie za obszar zagrożony przez ASF uznaje się kilkanaście miejscowości na terenie sześciu gmin wiejskich. Zagrożenie występuje też w Gorlicach.

Każdy odstrzelony przez myśliwego dzik trafia najpierw do specjalnej, wyznaczonej na terenie powiatu chłodni. Tam zwierzę jest patroszone z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Pobierane są próbki krwi do badań. Pierwsza, właśnie pod kątem afrykańskiego pomoru świń, a druga - włośnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto