18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gorlicki: trzy świątynie na liście UNESCO? [ZDJĘCIA]

Agnieszka Chmura
cerkiew w Kwiatoniu
cerkiew w Kwiatoniu fot. halina gajda
Tej szansy nie można zaprzepaścić, tym bardziej że jesteśmy na dobrej drodze do tego, by po Sękowej i Binarowej mieć w powiecie gorlickim kolejne trzy obiekty sakralne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

- Od kilku lat podejmowane były starania o wpisanie kolejnych obiektów sakralnej architektury drewnianej powiatu gorlickiego na Listę Światowego Dziedzictwa. Wiadomość o możliwym wpisie aż trzech cerkwi to powód do wielkiej dumy - mówi starosta Mirosław Wędrychowicz.

- Na liście mamy już dwa kościoły z Sękowej i Binarowej. Dla przykładu podam, że kościół w Binarowej pw. Michała Archanioła rocznie odwiedza ok. 30 tysięcy turystów z całego świata, bo wpis na listę to nie tylko zaszczyt, ale także szeroka promocja - dodaje starosta.

We wniosku znalazło się 16 obiektów, z tego aż trzy na terenie powiatu gorlickiego. Są to cerkwie będące we władaniu parafii rzymskokatolickich w Brunarach, Kwiatoniu i Owczarach. Wybrano właśnie te 16 obiektów, spośród kilkuset typowanych, bo stanowią one pierwowzory, wręcz matryce architektoniczne drewnianych obiektów sakralnych. Są najbardziej stylowe dla poszczególnych rejonów tzn. Łemkowszczyzny, Huculszczyzny i Bojkowszczyzny.

- Teraz przed obiektami ocena przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy na przełomie lipca i sierpnia br. dokonają lustracji obiektów i sprawdzą co jeszcze można poprawić, aby były w pełni gotowe na wizytację ekspertów UNESCO - mówi Daniel Markowicz.

Ocena ostateczna spodziewana jest we wrześniu lub październiku. - Wtedy to wszystkie obiekty odwiedzi niezależny specjalista np. z Brazylii, Indonezji czy Kanady i oceni zgodność wniosku z faktycznym stanem obiektu. Pod uwagę zapewne weźmie architekturę, wartość obiektu, zagospodarowanie jego otoczenia, zabezpieczenie przeciwpożarowe i antywłamaniowe, stabilność finansową obiektu - dodaje Daniel Markowicz.

Ważne będą także czynniki turystyczne między innymi dostępność obiektu i usług turystycznych w otoczeniu, identyfikacja społeczności lokalnej i regionalnej z obiektem, jego znaczenie dla ludzi. To właśnie głos tego eksperta będzie decydować o tym, czy wpis obiektu na listę zostanie dokonany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto