Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gorlicki: bezrobocie uderza w kobiety

jad
Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach organizuje różne programy i szkolenia, które mają przeciwdziałać bezrobociu wśród mieszkańców
Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach organizuje różne programy i szkolenia, które mają przeciwdziałać bezrobociu wśród mieszkańców fot. magdalena jadach
Bezrobocie w powiecie gorlickim jest jednym z największych w województwie małopolskim. Jesteśmy aż na czwartym miejscu na 22 powiaty. Problem ten dotyka przede wszystkim pań.

Przedstawiono właśnie raport "3xK - Kompetencje - Kreatywność - Kariera - warsztaty aktywizacyjne dla młodych bezrobotnych kobiet z powiatu gorlickiego". Współfinansowany był przez UE, Powiatowy Urząd Pracy i Starostwo Powiatowe. Swoim działaniem objął 123 młode kobiety. Zaczął się pod koniec czerwca 2009.

Organizatorzy projektu dołożyli wszelkich starań, aby dowiedziało się o nim jak najwięcej bezrobotnych z powiatu gorlickiego. Do promocji pomysłu włączyły się lokalne samorządy, organizacje i parafie. Dzięki temu zgłosiło się więcej pań, niż pierwotnie zakładano. Oprócz doradztwa zawodowego kobiety dostały także wsparcie psychologiczne. Dużym wyzwaniem było przekonanie ich, że mogą być atrakcyjne na rynku pracy.

Ankieta przeprowadzone na początku i na końcu projektu pokazała, że da się to zrobić. Wiele uczestniczek poczuło się bardziej dowartościowanych, uwierzyło w swoje siły. Przyczyniło się to także do powiększenia wiedzy o samej sobie, swoich mocnych stronach oraz możliwościach ich wykorzystania w pracy. Jest to wręcz konieczne do odnalezienia się na rynku pracy.

Łukasz Igielski z PUP w Gorlicach podsumowuje możliwości zawodowe kobiet. - Uważam, że z roku na rok jest coraz lepiej. Kolejne projekty, takie jak ten czy inne aktywizują panie. Zachęcają je do działania - wyjaśnia Igielski.

Projekt miał na celu podniesienie możliwości zawodowych. Projekt był skierowany wyłącznie do kobiet, ponieważ to właśnie one mają największy problem ze znalezieniem zatrudnienia. Wynika to przede wszystkim z uwarunkowań społecznych, modelu rodziny oraz braku zaplecza żłobków czy przedszkoli, gdzie młode matki mogłyby zostawić potomstwo na dzień pracy.

Jednak z roku na rok coraz więcej kobiet znajduje zatrudnienie. Niestety brakuje dokładnych badań dotyczących bezprobocia wśród kobiet. Wynika to m.in. z tego, że wiele pań z terenów wiejskich nie rejestruje się urzędzie, więc jest poza statystyką. Jednak w przeliczeniu na liczbę kobiet w powiecie można zauważyć, że coraz więcej z nich znajduje zatrudnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto