Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gorlicki: będą pożyczki dla poszkodowanych przez powódź przedsiębiorców

Halina Gajda
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o pożyczkę
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o pożyczkę Halina Gajda
Zgodnie z zapisami ustawy, przedsiębiorcy zatrudniający do 50 pracowników oraz osoby prowadzące działalność agroturystyczną mogą ubiegać się o pożyczkę na odbudowę majątku trwałego lub obrotowego zniszczonego lub utraconego w wyniku klęski żywiołowej. Pożyczki udzielane będą w wysokości do 50 tys. zł.

Nie wiedziałem, że coś takiego jest. Słyszę to po raz pierwszy od pani. Na pewno sprawdzę wszystko, warto spróbować powalczyć o pieniądze - powiedział nam Michał Wietecha, jeden z właścicieli Domu Weselnego w Klęczanach, gdy szukaliśmy opinii na temat pomocy oferowanej przez Ministerstwo Gospodarki dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty podczas czerwcowej powodzi.

Jak informuje Małgorzata Grządka z Departamentu Instrumentów, w przypadku ich wykorzystania na odtworzenie zniszczonego majątku - będą one w całości umarzane. Wyjątek stanowić będą przedsiębiorcy, którzy w dniu wystąpienia klęski żywiołowej nie byli ubezpieczeni od następstw klęsk żywiołowych - w takim przypadku umarzane będzie 75 proc. kwoty udzielonej pożyczki. Reszta kwoty podlegać będzie spłacie, jednak nie będzie oprocentowana.

Okres ich spłaty będzie wynosił maksymalnie 3 lata. Szkody powinny być oszacowane przez rzeczoznawcę majątkowego lub komisję, którą powoła fundusz pożyczkowy, który zostanie wyłoniony w konkursie. Akceptowane będą także szacunki dokonane przez ubezpieczyciela. Udokumentowane - fakturą lub rachunkiem - wydatki poniesione przed podpisaniem umowy przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć w ramach udzielanej pomocy.

Małgorzata Grządka przypomina również, że zgodnie z przepisami ustawy do wniosku o udzielenie pożyczki przedsiębiorca będzie musiał dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta gminy, burmistrza właściwego dla miejsca faktycznego wykonywania przez poszkodowanego przedsiębiorcę działalności gospodarczej, potwierdzające, że przedsiębiorca poniósł szkodę w wyniku powodzi.

- Pewnie skorzystam z tej możliwości, ale liczba dokumentów, ktore trzeba przygotować, może zniechęcić. Lepiej byłoby, gdyby pomocą zajęły się gminy. Przecież tam też pracują ludzie, którzy potrafią liczyć. A kontrola? Komisja złożona z miejscowych będzie równie skrupulatna jak ta, w której będą obcy ludzie - skomentował Robert Wiklowski, inny przedsiębiorca z Klęczan. O tym, jaki fundusz będzie obsługiwał przedsiębiorców z naszego powiatu, dowiemy się pod koniec sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto