Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porodówka w dąbrowskim szpitalu z nowym zespołem. Tygodniowo rodzi się u nas około 15 maluchów

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Renata Jasińska, położna, specjalista pielęgniarstwa położniczego, prelegentka Szkoły Rodzenia, położna środowiskowo-rodzinna, instruktor Hypnobirthing oraz dr n. med. Justyna Surmik, pediatra, neonatolog, IBCLC (na pierwszym zdjęciu) kierują teraz poczynaniami nowego zespołu 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Renata Jasińska, położna, specjalista pielęgniarstwa położniczego, prelegentka Szkoły Rodzenia, położna środowiskowo-rodzinna, instruktor Hypnobirthing oraz dr n. med. Justyna Surmik, pediatra, neonatolog, IBCLC (na pierwszym zdjęciu) kierują teraz poczynaniami nowego zespołu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG/D.Nowak
Pod koniec stycznia w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej otwarty został zmodernizowany blok porodowy. Zdrowiem przyszłych mam oraz maluchów zajmuje się teraz również nowy zespół.

Porody odbywają się więc nie tylko w przyjaznym otoczeniu, ale pod opieką profesjonalnego zespołu położnych. Tygodniowo w dąbrowskim szpitalu na świat przychodzi ostatnio około 15 maluchów.

Podstawę zespołu stanowią obecnie panie: Renata Jasińska, położna oddziałowa Oddziałów – Noworodkowego i Położniczo-Ginekologicznego oraz Justyna Surmik, ordynator Oddziału Noworodkowego. Swoją energią, optymizmem, zaangażowaniem, chęcią do pracy i pomocy zarażają wszystkich dookoła. Oddane swojej pracy, pełne pasji. Mają dziesiątki pomysłów, część z nich wprowadziły już w życie, część jeszcze nie.

Czerpiąc doświadczenia z lat minionych, dziękują swoim poprzedniczkom – dr Małgorzacie Paculi, ordynator Oddziału Noworodkowego oraz Halinie Wilczyńskiej, położnej oddziałowej.

- Tworzymy profesjonalny, zgrany zespół. Rozumiemy się i wspieramy. Pomimo dużego doświadczenia oraz wiedzy, każdy z nas widzi potrzebę dalszego rozwoju. Nasza praca koncentruje się na zapewnieniu najlepszej opieki pacjentkom i nowonarodzonym dzieciom - mówi Renata Jasińska, położna, specjalista pielęgniarstwa położniczego, prelegentka Szkoły Rodzenia, położna środowiskowo-rodzinna, instruktor Hypnobirthing. - Jako położna oddziałowa koordynuję pracą położnych, czuwam nad zapewnieniem najwyższych standardów opieki położniczo-ginekologicznej i noworodkowej. Moja praca jednak nie polega tylko na organizacji. Pracuję również z kobietami w trakcie porodu – przyjmuję porody, przygotowuję do nich przyszłych rodziców. Organizuję Szkołę Rodzenia, w której rodzice będą mogli przygotować się do porodu pod okiem doświadczonego zespołu położnych i lekarzy. W profesjonalny sposób przeprowadzimy przyszłych rodziców przez tak trudny dla nich okres ciąży, porodu. Przygotujemy do opieki nad oczekiwanym dzieckiem. Spróbujemy „odczarować” poród oraz przybliżyć tajniki opieki nad noworodkiem.

Jak podkreśla dr n. med. Justyna Surmik, pediatra, neonatolog, IBCLC, od pierwszych godzin życia, noworodek zostaje objęty profesjonalną opieką medyczną.

- Jeżeli stan zdrowia dziecka jest dobry staramy się, aby bezpośrednio po porodzie spędził dwie godziny przytulony do mamy lub taty (zachęcamy do porodów rodzinnych), w kontakcie „skóra do skóry”. To pierwsze, niezwykle ważne, intymne spotkanie rodziców z dzieckiem. Również w dalszej części pobytu w naszym oddziale chcemy, aby dziecko jak najdłużej przebywało z mamą (w systemie rooming-in). Zawsze może ona liczyć na nasze wsparcie i pomoc, szczególnie w zakresie laktacji. To dla mnie, jako doradcy laktacyjnego niezwykle ważny temat. Uczymy mamy prawidłowej techniki karmienia, wyjaśniamy jak oceniać jego skuteczność, obalamy mity dotyczące karmienia (np. dieta matki karmiącej). Chcemy, aby mama czuła się bezpiecznie, pewnie w tym, co robi, dlatego służymy wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie pielęgnacji i opieki nad noworodkiem. Wierzmy, że pozytywne emocje mamy przeniosą się na maluszka - mówi dr n. med. Justyna Surmik.

Lekarz kierujący Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym dr n. med. Jacek Schab na styczniowej inauguracji zaprezentował założenia związane z nowym funkcjonowaniem opieki okołoporodowej w szpitalu. Blok porodowy został gruntownie zmodernizowany, aby warunki porodu, i tak ważnej dla każdej kobiety chwili, którą jest pojawienie się na świecie maluszka, odbywały się w przyjaznym otoczeniu.

Dotychczasowy zespół został wsparty przez nowy, wykwalifikowany personel położnych i lekarzy, który nastawiony jest na nawiązanie relacji z ciężarną i jej bliskimi oraz na współuczestniczenie w porodzie jako wydarzeniu dającym nowe życie. Ich doświadczenie jest filarem do stworzenia w oddziale nowego podejścia do rodzącej i nowo narodzonego dziecka.

W dąbrowskim szpitalu zostanie także reaktywowana po 17 latach szkoła rodzenia, która ma przygotować rodziców do pełnienia najważniejszej roli w życiu – bycia mamą i tatą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto