MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 21 litrów zebrano w czasie akcji w Moszczenicy. Krwiodawcy spotkali się w gościnnych progach miejscowej parafii

Lech Klimek
Lech Klimek
Ponad 21 litrów zebrano w kościele w Moszczenicy
Ponad 21 litrów zebrano w kościele w Moszczenicy HDK PCK Moszczenica/Lech Klimek
To już stało się tradycją od kilku lat, że właśnie w listopadzie, krwiodawcy spotykają się w Moszczenicy na wyjazdowej akcji zbiórki krwi.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ta zorganizowana została w niedzielę 20 listopada w salach konferencyjnych kościoła parafialnego w Moszczenicy. Termin wybrano nieprzypadkowo. Właśnie w listopadzie obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa.

Na akcję stawiło się 61 krwiodawców, zarejestrowanych zostało 53, z czego krew oddało 47. Pozyskano ponad 21 litrów krwi.

- Każdy krwiodawca uhonorowany został okolicznościowym medalem, na każdego z nich czekał również gorący posiłek, tym razem w Moszczenicy serwowano strogonowa - mówi Przemysław Wszołek, prezes klub HDK PCK Moszczenica. - Jak zwykle akcji towarzyszyła miła atmosfera i duma z możliwości ratowania życia drugiego człowieka - dodaje.

Organizatorem akcji byli Polski Czerwony Krzyż, Klub HDK PCK Moszczenica, Parafia Moszczenica oraz Klub HDK PCK przy KP PSP Gorlice. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Placówki Terenowej w Gorlicach w sposób perfekcyjny zajęli się każdym z honorowych dawców krwi, który usiadł na fotelu, by podzielić się z innym najcenniejszym z darów.

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one honorowych dawców krwi lub dawców z tytułem „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Honorowy Dawca Krwi to każda osoba, która dobrowolnie i bezpłatnie oddała krew dla drugiego człowieka. W Polsce tytuł „Honorowy Dawca Krwi” nadawany jest każdemu, kto oddał krew oraz został zarejestrowany w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Takiej osobie zazwyczaj wydaje się legitymację Honorowego Dawcy Krwi. Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zadeklarują swoją dobrą wolę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto