Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 135 milionów na inwestycje w powiecie gorlickim za sprawą funduszu inwestycji strategicznych

Lech Klimek
Lech Klimek
Ponad 135 milionów na inwestycje w powiecie gorlickim za sprawą funduszu inwestycji strategicznych
Ponad 135 milionów na inwestycje w powiecie gorlickim za sprawą funduszu inwestycji strategicznych
Druga odsłona programu inwestycji strategicznych w ramach rządowego funduszu Polski Ład to dla naszego powiatu prawdziwy deszcz pieniędzy. Wszystkie samorządy i dodatkowo Związek Gmin Ziemi Gorlickiej dostały ponad 135 milionów złotych.

FLESZ - Porozumienia o współpracy polsko-ukraińskiej - komentarz Łukasza Kobeszki

od 16 lat

T

o o 20 milionów więcej niż w pierwszej edycji. Listę zadań, które uzyskały dofinansowanie, ogłoszono w czasie konferencji prasowej premiera Morawieckiego.

- To dla mnie ogromna radość, że możemy przedstawić drugą edycję programów strategicznych - mówił premier Mateusz Morawiecki, prezentując wyniki 2. edycji programu. - Państwo musi być na posterunku. Polska musi być państwem dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych - dodał.

W Gorlicach nie kryjąc radości, mówiła o tym, Barbara Bartuś, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, a towarzyszył jej wizytujący nasz powiat minister Putra i dodatkowo otaczał ją wianuszek raczej zadowolonych samorządowców.

- Dodatkowe pieniądze przyspieszą rozwój naszego regionu i pozwolą spełnić wiele oczekiwań mieszkańców - mówiła Barbara Bartuś.

Wtórował jej minister.

- Wszystkie gminy, które złożyły poprawnie wypełnione wnioski, dostały dofinansowania – mówił. - To bardzo ważne, bo po latach rządów, w których propagowano taki niesprawiedliwy podział środków, wspierający duże aglomeracje, duże miasta sprawił, że cześć Polski musiała się wolniej rozwijać, a to było najzwyczajniej w świecie niesprawiedliwe - dodał.

Oczywiście samorządy, choć dostają bezzwrotne wsparcie z rządowej puli, to jednak muszą na realizacje swoich projektów mieć wkład własny. W przypadku tych dofinansowań jest to od 5 do 15 procent kosztów.

Ciężko wymienić wszystkie projekty, które będą zrealizowane na terenie naszego powiatu. Przykładowo w gminie Uście Gorlickie kasa będzie na nadzór inwestorski przy budowie boiska w Brunarach i na zakup samochodu specjalnego do czyszczenia kanalizacji sanitarnej. Gmina zmodernizuje również oczyszczalnie ścieków w Hańczowej i Uściu Gorlickim.

- Mogę jedynie poprosić o kolejne środki – mówił Zbigniew Ludwin, wójt gminy Uście Gorlickie. - W tej chwili jesteśmy na etapie koncepcyjnym trasy rowerowej w dolinie rzeki Białej od jej źródeł aż do Tarnowa. To będzie nasza dodatkowa turystyczna atrakcja – podkreślił.

Gmina Moszczenica złożyła trzy wnioski i wszystkie dostały dofinansowanie. Łącznie ma inwestycyjny zastrzyk w wysokości ponad 9 milionów złotych.

- Będzie remont i modernizacja istniejącego Domu Młodzieży – mówi Jerzy Wałęga, wójt gminy. - Ten budynek wybudowany w latach 20-tych ubiegłego wieku w całości dzięki społecznej ofiarności, w końcu powinien odzyskać należny mu blask – dopowiada.

Dotychczas gmina nie miała możliwości, by się nim zając, bo obiekt jest własnością parafii, jednak udało się dojść do porozumienia i gmina ma dwudziestoletni zarząd nad nieruchomością. Budynek po remoncie, na który z rządowej puli jest 3 miliony złotych, będzie pełnił funkcje kulturalne i oświatowe.

- Chcemy przywrócić budynkowi pierwotne funkcje, a w tym otworzyć znajdującą się tam kiedyś salę widowiskową ze sceną – opowiada wójt. - Chciałbym również, by znalazło się tam miejsce na izbę pamięci osób zasłużonych dla gminy ze szczególnym uwzględnieniem postaci biskupa Leona Wałęgi, którego imię nosi ten budynek – podkreślił.

W Moszczenicy ma też powstać wielorodzinny budynek z dziewięcioma mieszkaniami i będzie też rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

W gminie Łużna będą mieli na inwestycje ponad 10 milionów, a w Ropie blisko 13 milionów, za które powstaną hale sportowe przy szkołach w Ropie i Łosiu. Będzie też modernizowana i rozwijana sieć kanalizacyjna.
Bobowa ma blisko 11 milionów na drogi i oświetlenie na terenie gminy.
W Sękowej jest kasa na gminne drogi, podobnie będzie w Lipinkach, ale tam również remontu doczeka się oczyszczalnia ścieków w Wójtowej i rozbudowana będzie sieć kanalizacyjna.
Inwestycje z tego programu w gminie Gorlice to zarówno prace na drogach jak również rozbudowa kanalizacji i wodociągów. Związek Gmin Ziemi Gorlickiej dostał 5 milionów, które zostaną wydane na przystosowanie wybranych jednostek oświatowych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Blisko 45 milionów zasili bank potrzeb inwestycyjnych w powiecie gorlickim, gminie Biecz i stolicy naszego powiatu - Gorlicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto