Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policyjne statystyki mrożą krew w żyłach. Na drogach powiatu więcej było wypadków, więcej ofiar i rannych. Winowajcą zwykle jest prędkość

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Policyjne statystyki nie kłamią. W minionym roku na drogach powiatu gorlickiego doszło aż do trzydziestu dwóch wypadków. To o jedenaście więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. W tych zdarzeniach w 2023 roku śmierć poniosło sześć osób, czyli znów więcej niż w 2022 roku, kiedy zginęło cztery osoby.

W 2023 roku rannych w wypadkach zostało 36 osób. To o 14 więcej niż w poprzednim roku. Na podobnym poziomie utrzymała się liczba kolizji drogowych. W 2022 roku było ich 461, a w minionym, 2023 - 467.

- Najczęstszą przyczyną zdarzeń na drogach, zarówno wypadków, jak i kolizji drogowych była nadmierna prędkość i niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - podaje asp. szt. Gustaw Janas, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach.

W 2023 roku gorliccy policjanci przebadali na zawartość alkoholu ponad 44 tysiące kierujących, ujawniając 185 osób prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu. Rok wcześniej było to odpowiednio niecałe 29 tysięcy przebadanych i 182 ujawnionych kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu.

- Ponadto w 2023 roku funkcjonariusze zatrzymali 163 prawa jazdy - w tym 52 z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, w 2022 roku było to odpowiednio 115 zatrzymanych praw jazdy – w tym 39 z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym - podaje policjant.

Zatrzymano także 788 dowodów rejestracyjnych, głównie z powodu niewłaściwego stanu technicznego pojazdu i braku badań technicznych, rok wcześniej były to 763 zatrzymane dokumenty.

- Jeżeli chodzi o najczęściej popełniane wykroczenia w ruchu drogowym, to w przypadku kierujących były to: przekraczanie dozwolonej prędkości, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa i nieprawidłowe oświetlenie pojazdu, natomiast w przypadku pieszych użytkowników dróg to: przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, poruszanie się nieprawidłową stroną drogi i brak elementów odblaskowych - mówi Gustaw Janas.

W 2023 roku wobec sprawców wykroczeń w ruchu drogowym, na 7874 osoby nałożono mandaty karne, zastosowano 6800 pouczeń, a w 412 przypadkach były prowadzone czynności wyjaśniające. Odpowiednio w 2022 roku nałożono 6832 mandaty karne, zastosowano 6074 pouczenia i przeprowadzono 378 czynności wyjaśniających.

- By zapewnić bezpieczeństwo i ciągłe dbać o jego poprawę na drogach, w 2023 roku, policjanci ruchu drogowego naszej komendy prowadzili liczne działania profilaktyczne oraz kontrolno-nadzorcze. Odbyły się akcje prędkość, trzeźwe poranki, bezpieczny pieszy, bezpieczny rowerzysta i bezpieczny motocyklista. Kontrolowaliśmy też między innymi korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy czy przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych - dodaje policjant.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto