Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik historyczny w Sękowej [ZDJĘCIA]

Marek Podraza
W niedzielę rzesze widzów przybyło na Piknik Historyczny do Sękowej. Nie zabrakło także władz Małopolski, miejscowych samorządów oraz parlamentarzystów. Warto było. Dopisała pogoda, a inscenizacja wojenna wypadła znakomicie.

Mija właśnie 96 lat jak na ziemiach naszych przodków rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej - Bitwa pod Gorlicami. 2 maja 1915 roku stanęła naprzeciw siebie około ponad 200 tysięczna armia austro - węgierska i niemiecka oraz około 80 tysięczna armia rosyjska. To była tragiczna wojna.

W armiach trzech mocarstw byli Polacy. Niejednokrotnie brat strzelał do brata. W tych działaniach ginęła także ludność cywilna, mieszkańcy tej ziemi. Na cmentarzach wojennych w gminie Sękowa jest pochowane ponad 5 tysięcy żołnierzy, którzy zginęli w walkach w miejscowościach należących obecnie do gminy. Dzisiaj gmina ma prawie tylu mieszkańców, to najlepiej ukazuje ogrom tej tragedii. Wielkimi krokami zbliża się setna rocznica Bitwy pod Gorlicami. Rekonstruktorzy chcą przygotować ziemię gorlicką do tego wielkiego wydarzenia.

- Upamiętnienie największej bitwy wschodniego frontu I wojny światowej jest obowiązkiem wobec poległych i krwawej historii tego regionu. Bitwa pod Gorlicami wpłynęła w znaczący sposób na losy wojny, a w dalszej konsekwencji także na możliwość odrodzenia się Państwa Polskiego - wyjaśnia Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa i gospodarz pikniku.

Drugiego maja 1915 roku , o godz. 6 rano na odcinku około 32 km, od Ciężkowic przez Staszkówkę, Łużną, Gorlice, Sękową po Ropicę Ruską starło się ze sobą ponad 200 tyś żołnierzy. Rosjanie zostali pokonani. W pośpiechu opuszczali swe pozycje. Miejscowość Sękowa znalazła się na tzw. ziemi niczyjej. Mieszkańcy musieli ją opuścić w pierwszych miesiącach 1915 roku.

Po bitwie widok wioski był tragiczny. Zryte okopami i lejami po pociskach pola i podwórka, popalone lub rozebrane domy, zniszczone oba kościoły i pałac w Siarach, a wszędzie tymczasowe mogiły poległych - tak wyglądała Sękowa 96 lat temu, a do dnia dzisiejszego w miejscowym kościele znajdują się wbite w mury artyleryjskie pociski, które przypominają nam te tragiczne dni.

Po raz pierwszy od 96 lat na tej Ziemi Sękowskiej ponownie pojawili się żołnierze trzech mocarstw, ale ich cel był zupełnie inny. W przygotowaniu rekonstrukcji finansowo uczestniczył Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przekazując grant o wysokości 10 tyś zł oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przekazując kwotę 5 tyś zł. Finansowo wsparło imprezę także starostwo powiatowe w Gorlicach oraz Urząd Miejski w Gorlicach.

W rekonstrukcji udział wziłeło prawie 100 żołnierzy w mundurach armii austro - węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. W składzie armii pruskiej wystąpili rekonstruktorzy z 155 Pruskiego Pułku Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego i Pierwszy Milicki Pułk Ułanów Pruskich, a w składzie armii rosyjskiej walczyli żołnierze 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza i 69 Riazańskiego Pieszego Pułku z Lublina. Armię austro - węgierską reprezentował 13 Pułk Piechoty z Krakowa, 40 Pułk Piechoty z Rzeszowa, GRH Artyleria oraz gospodarze 20 Nowosądecki Pułk Piechoty - GRH Gorlice 1915. Na koniach z Stadniny Koni Huculskich Gładyszów wystąpili jeźdźcy z JKS Jaśmin w mundurach armii rosyjskiej oraz przy obsłudze punktu sanitarnego, który zorganizował ks. ppłk. Mirosław Cidyło, proboszcz parafii prawosławnej w Bartnem.

Na uroczystości przybył także szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów im. Ks. Józefa Poniatowskiego oraz jeźdźcy z grupy jeździeckiej Włodzimierza Kario z Gładyszowa w mundurach kozackich, którzy przedstawili pokaz musztry kawaleryjskiej i władania białą bronią. Ponadto rekonstruktorzy w mundurach żołnierzy Wojska Polskiego z okresu II wojny światowej z Sekcji Rekonstrukcji Historycznej 1 PSP w Nowym Sączu i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Błyskawica z Waksmundu przygotowali dla specjalne dioramy wojskowe przypominające czasy II wojny światowej.

Po apelu poległych i modlitwie ekumenicznej poprowadzonej przez księży trzech wyznań odbyła się inscenizacja walk w której nie zabrakło scen wojennych z udziałem armat, ciężkich karabinów maszynowych, koni, ataków poszczególnych rodzajów wojsk, rannych, udzielania pierwszej pomocy przez sanitariuszki. Inscenizacja trwało ponad godzinę, a licznie zgromadzona publiczność nie szczędziła braw za wspaniały pokaz przypominający żywą historię w okresu I wojny światowej.

Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ksiądz spowodował wypadek po pijaku, a potem się powiesił

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto