Nasza Loteria

Pięknieje otoczenie kościoła św. Zofii w Bobowej. Przy XV-wiecznym kościele trwa budowa ścieżek procesyjnych

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Gmina Bobowa podjęła kolejne kroki w dziele remontu XV-wiecznego kamiennego kościoła św. Zofii, która jest zarazem patronką miasta. Tym razem prace trwają w otoczeniu zabytkowej świątyni. W nawiązaniu do stylu obiektu powstają tam kamienne ścieżki procesyjne, przy nich zamontowana zostanie mała architektura, a świątynię eksponować będą iluminacje.

- Jako samorząd poczyniliśmy wiele starań, by odnowić otoczenie kościoła św. Zofii, która jest patronką naszego miasta. Niedawno został wyremontowany i odbudowany zabytkowy mur wokół kościoła, który był w stanie katastrofy budowlanej. Dokończono też budowę ogrodzenia wokół świątyni. Teraz dla upiększenia jego otoczenia, ale też ze względów praktycznych - dla wygody i bezpieczeństwa uczestników uroczystości kościelnych, trwa budowa ścieżek procesyjnych. Alejki budowane są z naturalnego kamienia, co nawiązuje stylem do kamiennej budowli. Wszystko po to, by ze sobą współgrało, żeby tworzyło piękną całość. Finansujemy to z budżetu gminy, dlatego, że mamy poczucie odpowiedzialności, że skoro patronka, skoro chroni nasze miasto i naszych mieszkańców, to też mamy pewne zobowiązania. - mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej.

Za zaangażowaniem gminy w prace renowacyjne w kościele i wokół niego przemawiają również względy historyczne.

- Jest to kościół, który ma bardzo dużą wartość historyczną, zabytkową i wspólnie z drugim kościołem Wszystkich Świętych to są dwie perełki, które wzbudzają ogromne zainteresowanie turystów. Wiele osób przyjeżdżających do Bobowej zachwyca się tymi obiektami, bo kościół Wszystkich Świętych jest obiektem XIV-wiecznym, a kościół św. Zofii jest oryginalnym XV-wiecznym kościołem gotyckim, który ostał się w całości i dzisiaj pięknie się prezentuje po kapitalnym remoncie. Dzięki wzorowej współpracy z parafią udało się obydwa te kościoły doprowadzić do właściwego stanu i służą one do celów sakralnych, ale też do organizowania różnych innych uroczystości, jak choćby koncertów - dodaje burmistrz Bobowej.

Kościółek św. Zofii ma szczególne miejsce w świadomości bobowian. Ukryty nieco pośród zieleni i wysokich drzew, bez strzelistych, z daleka rzucających się w oczy wież, jest miejscem modlitwy i skupienia. Św. Zofia patronka miasta patrzy na wiernych z ołtarza wraz ze swoimi trzema córkami: Wiarą, Nadzieją i Miłością. Legenda głosi, że jej obraz trafił tutaj, gdy konie ciągnące wóz przypadkowego kupca, który wracał z towarami z Węgier, zatrzymały się właśnie na bobowskiej ziemi i za nic nie chciały dalej ruszyć. Nie pomagało pokrzykiwanie, machanie batem. Kupiec uznał, że nie zostaje mu nic innego, jak rozładować skrzynie z dobrem. W jednej z nich był obraz św. Zofii. Gdy ładunek został zdjęty z wozu, konie ruszyły. Świadkowie uznali to za znak, obraz odkupili. Kupiec przystał na ofertę, przyjął zapłatę i ruszył przed siebie. Po drodze naszły go wątpliwości – wrócił, zwrócił pieniądze i zabrał obraz. Konie znowu odmówiły mu posłuszeństwa. Wtedy zrozumiał, że wolą świętej jest pozostać w Bobowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto