Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pełnia Różowego Księżyca 2022 przed nami. Naturalny satelita zachwyci nas pełnym blaskiem tuż przed Wielkanocą [ZDJĘCIA] 18.04.22

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Tak prezentował się Różowy Księżyc w 2020 roku, dokładnie w nocy z 6 na 7 kwietnia, na krakowskim niebie
Tak prezentował się Różowy Księżyc w 2020 roku, dokładnie w nocy z 6 na 7 kwietnia, na krakowskim niebie Anna Kaczmarz
Pełnia Różowego Księżyca (w innych kulturach nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną) w 2022 roku nastąpić ma tuż przed Wielkanocą. Księżyc nie przybierze wtedy różowych barw - to nazwa symboliczna, pochodzi od koloru kwiatów floksu, które kwitną właśnie w kwietniu, kiedy Różowy Księżyc pojawia się na niebie. Kiedy będzie można podziwiać wiosenną pełnię? Z jakiego miejsca w Krakowie będzie najlepiej widoczna?

Różowy Księżyc w Krakowie. ZDJĘCIA

Kiedy pojawi się Pełnia Różowego Księżyca?

Wiosenna Pełnia Różowego Księżyca pojawi się w sobotę wieczór, 16 kwietnia 2022 roku, maksimum zjawiska nastąpić ma o godz. 20:57.

Podczas pełni Księżyca nierzadko mamy trudności z zasypianiem i cierpimy na bezsenność. Często jesteśmy poirytowani i łatwiej popadamy w konflikty. Bywamy bardziej pobudzeni, możemy też być bardziej agresywni. Podczas pełni Księżyca jesteśmy szczególnie podatni na silne emocje, które mogą nam utrudniać kontakty z otoczeniem. Nie warto w tym czasie wdawać się w dyskusje na kontrowersyjne tematy, lepiej unikać konfliktów i nie zajmować się niewygodnymi sprawami - informuje radiopogoda.pl.

Pobudzenie zmniejsza wydolność organizmu. 16 kwietnia może być łatwiej o kontuzje (a rany bardziej krwawią), dobrze unikać wtedy wszelkich inwazyjnych zabiegów. Ponadto uważa się, żeby nie przycinać czy przesadzać roślin w tym czasie. Po pełni - czyli w czasie kiedy Księżyca ubywa - stajemy się bardziej wydajni, mniej zmęczeni oraz... mamy mniejsze skłonności do tycia (tak więc to dobry czas na rozpoczęcie diety).

Z jakiego miejsca w Krakowie pełnia będzie najlepiej widoczna?

Księżyc obserwować możemy bez wychodzenia z domu, nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt - choć może przydać się lornetka. Fani takich zjawisk, liczący na ciekawszy efekt, mogą wybrać się np. za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła. Najlepszym miejscem do obserwacji Pełni Różowego Księżyca w Krakowie (przy dobrej pogodzie) jest:

  • kopiec Józefa Piłsudskiego - zanieczyszczenie nieba światłem jest tu mniejsze;
  • pozostałe cztery kopce: Wandy, Kościuszki, Kraka i Jana Pawła II (trzeba się liczyć jednak z tym, że w obserwacji może przeszkadzać tzw. poblask).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto