Park Zdrojowy w Ciężkowicach kusi też zimą. Jest coś dla morsów i dla tych którzy wola popluskać się w ciepłej wodzie

Lech Klimek
Lech Klimek
Park Zdrojowy w Ciężkowicach kusi też zimą
Park Zdrojowy w Ciężkowicach kusi też zimą Lech Klimek
Na 6 hektarach w Ciężkowicach, tuż obok Skamieniałego Miasta, działa Park Zdrojowy. Inwestycja kosztowała ponad 23 mln zł, z czego ponad 15 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich.

Park to cześć wielkich planów Ciężkowic związanych z projektem uzdrowiska.

Do Ciężkowic przez cały rok

To miejsce odwiedzać można nie tylko w lecie. Również teraz w zimie jest atrakcyjne. Cieszy się szczególnym zainteresowaniem morsów, które chętnie korzystają z małego basenu. Gdy zamarza w nim woda, obsługa parku specjalnie dla nich potrafi wyrąbać w lodzie gustowne przeręble. Jest też kilka miejsc spacerowych, w których woda nie zamarza.

Dla tych, którzy wolą ciepło jest też coś ciekawego. Balia ogrodowa stająca w pobliżu tężni solankowej. Jest opalana drewnem, dlatego znajdująca się w niej woda jest bardzo ciepła. Temperatura sięga około 37-38 stopni Celsjusza. By skorzystać z gorącej kąpieli, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (3 godziny wcześniej) pod numerem telefonu 572-828-328. Park Zdrojowy jest teraz otwarty od godz. 8 do 18. Trzeba jednak pamiętać, że ostanie wejście do balii możliwe jest o godzinie 16. Można korzystać tam również z tężni solankowej i placu zabaw.

Oczywiście na terenie można również w zimie korzystać infrastruktury rekreacyjnej i turystycznej, w tym urządzenia do hydroterapii (wodolecznictwa), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), arboretum (ogród dendrologiczny), czy brodziki z łazienkami mineralnymi. Spacery po parku wymagają jednak w zimie sporej uwagi, w alejkach może najzwyczajniej w świecie być trochę ślisko.

Mają już pierwszy odwiert

Uzdrowiskowe plany Ciężkowic mogą się bardzo szybko skrystalizować za sprawą wykonanego tam po sąsiedzku z parkiem odwiertu w poszukiwaniu wód mineralnych. Do podziemnych pokładów wody dokopano się na głębokości blisko 1000 metrów.

- Wypływ był samoistny, bez konieczności pompowania mechanicznego. Wydajność ujęcia jest nawet większa, niż szacowaliśmy. Wstępne pomiary wskazują na to, że jest to tysiąc litrów na minutę przy samowypływie – mówił Dariusz Zięcina z Urzędu Gminy w Ciężkowicach.

Występowanie leczniczych wód siarczkowych w rejonie Ciężkowic potwierdziły wcześniejsze badania, przeprowadzane na tym terenie między innymi przy okazji poszukiwań ropy i gazu w połowie ubiegłego wieku. Z jednego z wykonanych wówczas otworów – na Rakutowej wciąż wypływa woda, której skład uznano za cenny do kąpieli leczniczych, inhalacji gardła, w leczeniu chorób reumatycznych, w zapaleniach nerwów obwodowych, niektórych chorobach skóry oraz do inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to woda z nowego odwiertu tym roku zasili urządzenia hydrologiczne w Parku Zdrojowym, wzbogacając ich ofertę o dodatkowe walory zdrowotne. W tym momencie tłoczona jest do nich zwykła woda – z wodociągu.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie