Park to cześć wielkich planów Ciężkowic związanych z projektem uzdrowiska.
Do Ciężkowic przez cały rok
To miejsce odwiedzać można nie tylko w lecie. Również teraz w zimie jest atrakcyjne. Cieszy się szczególnym zainteresowaniem morsów, które chętnie korzystają z małego basenu. Gdy zamarza w nim woda, obsługa parku specjalnie dla nich potrafi wyrąbać w lodzie gustowne przeręble. Jest też kilka miejsc spacerowych, w których woda nie zamarza.
Dla tych, którzy wolą ciepło jest też coś ciekawego. Balia ogrodowa stająca w pobliżu tężni solankowej. Jest opalana drewnem, dlatego znajdująca się w niej woda jest bardzo ciepła. Temperatura sięga około 37-38 stopni Celsjusza. By skorzystać z gorącej kąpieli, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (3 godziny wcześniej) pod numerem telefonu 572-828-328. Park Zdrojowy jest teraz otwarty od godz. 8 do 18. Trzeba jednak pamiętać, że ostanie wejście do balii możliwe jest o godzinie 16. Można korzystać tam również z tężni solankowej i placu zabaw.
Oczywiście na terenie można również w zimie korzystać infrastruktury rekreacyjnej i turystycznej, w tym urządzenia do hydroterapii (wodolecznictwa), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), arboretum (ogród dendrologiczny), czy brodziki z łazienkami mineralnymi. Spacery po parku wymagają jednak w zimie sporej uwagi, w alejkach może najzwyczajniej w świecie być trochę ślisko.
Mają już pierwszy odwiert
Uzdrowiskowe plany Ciężkowic mogą się bardzo szybko skrystalizować za sprawą wykonanego tam po sąsiedzku z parkiem odwiertu w poszukiwaniu wód mineralnych. Do podziemnych pokładów wody dokopano się na głębokości blisko 1000 metrów.
- Wypływ był samoistny, bez konieczności pompowania mechanicznego. Wydajność ujęcia jest nawet większa, niż szacowaliśmy. Wstępne pomiary wskazują na to, że jest to tysiąc litrów na minutę przy samowypływie – mówił Dariusz Zięcina z Urzędu Gminy w Ciężkowicach.
Występowanie leczniczych wód siarczkowych w rejonie Ciężkowic potwierdziły wcześniejsze badania, przeprowadzane na tym terenie między innymi przy okazji poszukiwań ropy i gazu w połowie ubiegłego wieku. Z jednego z wykonanych wówczas otworów – na Rakutowej wciąż wypływa woda, której skład uznano za cenny do kąpieli leczniczych, inhalacji gardła, w leczeniu chorób reumatycznych, w zapaleniach nerwów obwodowych, niektórych chorobach skóry oraz do inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to woda z nowego odwiertu tym roku zasili urządzenia hydrologiczne w Parku Zdrojowym, wzbogacając ich ofertę o dodatkowe walory zdrowotne. W tym momencie tłoczona jest do nich zwykła woda – z wodociągu.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?