Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park miniatur w Ropie czeka na pilną renowację

Lech Klimek
Lech Klimek
Miniatury kilkunastu kościołów, cerkwi i obiektów architektury świeckiej między innymi wozowni, spichlerza, wiatraka turbinowego z Beskidu Niskiego i pogranicza polsko-słowackiego można oglądać w Ropie. Ta niezwykła ekspozycja mieści się w parku tuż obok nowego kościoła. Już pierwsze kroki wywołują niezwykłe wrażenia. Miejsce ma swoją magię, okazuje się, że czasami nie trzeba wyjeżdżać daleko, by zobaczyć coś interesującego. Polecamy!

FLESZ - Firmy w tarapatach z powodu epidemii. Nadchodzi fala zwolnień

Niestety prezentowane w Ropie miniatury nie są w najlepszym stanie. Pewne jest, że konieczne są tu prace ratujące je przed całkowitym zniszczeniem. Tak naprawdę liczy się dla nich chyba każdy dzień. Kto będzie zwlekał może nie mieć okazji zobaczyć wszystkich.

Park powstał w 2012 roku w wyniku współpracy Stowarzyszenia Pogranicze ze słowackim partnerem: Hornošarišské Osvetové Stredisko z siedzibą w Bardejowie. Jego powstanie to efekt projektu pn. „Architektura Beskidu Niskiego w miniaturze”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
W Parku prezentowane jest 40 miniatur obiektów architektury drewnianej, znajdujących się na terenie Beskidu Niskiego w granicach Polski i Słowacji. Miniatury zostały wykonane w skali 1:25 przez Janusza Kuliga, rzemieślnika z Chmielnika.
Wśród prezentowanych obiektów znajduje się:
- 9 kościołów oraz cerkwi, położonych na terenie Polski: Ropa, Łosie, Leszczyny, Przysłop, Hańczowa, Ropki, Męcina Wielka, Owczary, Sękowa,
- 9 kościołów i cerkwi, położonych na terenie Słowacji: Hraničné, Frička, Lukov, Zboj, Tročany, Hervartov, Mikulášová, Jedlinka, Krivé,

  • zagroda pogórzańska z okolic Ropy (3 budynki),
  • łemkowska zagroda maziarska w Łosiu (3 budynki),
  • zagroda z okolic Bardejowa (6 budynków).

Park jest obiektem całorocznym, wstęp do niego jest bezpłatny.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto