Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację dla obywateli. Dzięki niej każdy znajdzie schron lub schronienie najbliżej domu

Lech Klimek
Lech Klimek
Gdzie są schrony? Tego dowiesz się ze strażckiej aplikacji
Gdzie są schrony? Tego dowiesz się ze strażckiej aplikacji archiwum
Od kilku dni działa już ogólnopolska wyszukiwarka schronów. To efekt kilkumiesięcznej inwentaryzacji takich obiektów prowadzonej przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej. Jak się okazuje, Polska usiana jest punktami, gdzie można się schronić, jednak tylko niewielka ich część może zapewnić bezpieczeństwo choćby w czasie lotniczego bombardowania. Większość to ukrycia i schronienia doraźne.

Powiat gorlicki nie odbiega od reszty kraju pod względem gęstości sieci obiektów ochronnych. Choćby jednego schronu w zestawieniu podawanym przez straż trudno szukać.

Kilka miesięcy szukali obiektów

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach przeprowadzali inwentaryzację takich pomieszczeń, skupiając się na tych, będących w zarządzie instytucji publicznych.

- Prowadziliśmy rozpoznanie ewentualnych miejsc schronienia na wypadek różnych zdarzeń – mówi Dariusz Surmacz, oficer prasowy PSP w Gorlicach. - Sprawdzaliśmy między innymi obiekty użyteczności publicznej, czy też te w zarządach spółdzielni mieszkaniowych i weryfikując, które mogą posłużyć za ewentualny schron lub miejsce doraźnego ukrycia dla mieszkańców – dodaje.

W działaniach strażaków najbardziej istotne było to, że nie sprawdzali obiektów prywatnych. Gdy przegląda się aplikację udostępnioną przez komendę główną Straży Pożarnej to widać, że
największym skupiskiem potencjalnych obiektów, które mogłyby stać się obiektem nalotu, są oczywiście Gorlice i tu również znajduje się największa liczba obiektów wrażliwych, jak choćby szpital powiatowy.
- Miasto nie dysponuje żadnymi pomieszczeniami, które można w tym momencie zaliczyć jako schron lub ukrycie - mówi Jan Kaszczak, z biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego gorlickiego ratusza. - Pomieszczenia, które kiedyś miały taki status i były przeznaczone do takich celów, zostały przejęte na mocy ustawy, przez wspólnoty mieszkaniowe – dodaje.

W starych schodach piwnice

Pomieszczenia, o których wspomina pracownik urzędu, znajdują się w ścisłym centrum Gorlic. Dwa z nich przy ul. Wróblewskiego, jedno przy 3 Maja i jedno przy ul. Cichej. Ich obecne funkcje są uzależnione od decyzji wspólnot mieszkaniowych. Aktualnie tylko jedno nich ma nadal swoje teoretycznie stare funkcje, choć nie są one tak do końca związane z ochroną większej grupy mieszkańców.
W całym powiecie można odnaleźć kilkaset miejsc, które są potencjalnymi schronieniami czy też ukryciami. To głównie piwnice pod obiektami użyteczności publicznej czy też w blokach mieszkalnych.

- Każda lokalizacja wykazana na internetowej wyszukiwarce została przez nas sprawdzona – relacjonuje Dariusz Surmacz. - Uwzględnialiśmy choćby takie atrybuty miejsca jak wentylacja, zasilanie czy możliwość gromadzenia zapasów żywności i wody. Ważne były też takie prozaiczne sprawy jak dostępność do toalet - podkreśla.

Aplikacja, która ma mieć również wersję mobilną, dostępna na telefony pokazuje również lokalizację jednostek OSP i PSP. Zaznaczone są również na niej miejsca, gdzie można uzyskać pomoc medyczną. Każdy może też sprawdzić jak szybko dojedzie do niego pomoc zawodowcy strażaków. By wejść w aplikację kliknij TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto