Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pan Henryk Serwoński to nasz najstarszy leśniczy szkółkarz

Marek Podraza
Pan Henryk Serwoński to nasz najstarszy leśniczy szkółkarz
Pan Henryk Serwoński to nasz najstarszy leśniczy szkółkarz Marek Podraza/ archiwum Nadleśnictwa
Pan Henryk Serwoński z Nadleśnictwa Gorlice jest na naszym terenie najstarszym leśniczym– szkółkarzem. O produkcji sadzonek drzew leśnych, ich pielęgnacji, pozyskiwaniu nasion i zakładaniu szkółek leśnych wie prawie wszystko.

Pan Henryk Serwoński z Nadleśnictwa Gorlice jest na naszym terenie najstarszym leśniczym– szkółkarzem. O produkcji sadzonek drzew leśnych, ich pielęgnacji, pozyskiwaniu nasion i zakładaniu szkółek leśnych wie prawie wszystko. Swoją przygodę z leśnymi szkółkami zaczynał w … 1979 roku tuż po skończeniu studiów na kierunku leśnictwo ze specjalnością nasiennictwo w Akademii Rolniczej w Krakowie.
- Zaraz po studiach trafiłem do pracy w leśnictwie Stróże, a później Gorlice. Nie było tam wówczas żadnej szkółki leśnej. Otrzymałem zadanie stworzenia takiej szkółki. Z początku nie wiedziałem bardzo jak się za to zabrać. Więc podglądałem w innych nadleśnictwach i tak powstały pierwsze tunele na obecnym miejscu w Zagórzanach, a było to już prawie 33 lata temu – wspomina Henryk Serwoński, leśniczy – szkółkarz.
Pierwsze sadzonki jakie wyhodował były to sadzonki jodły, wyrosły z nich do tej pory okazałe jodły i rosną nadal w lasach naszego powiatu.- Najstarsze mają już ponad 15 metrów wysokości i ponad 30 lat życia. Ile ich rośnie ciężko powiedzieć, ale na pewno kilkadziesiąt tysięcy – dodaje.
Z początku na szkółce leśnej w Zagórzanach produkowane były tylko sadzonki jodły. Później pojawiły się gatunki drzew liściastych, a sadzonki jodły były produkowane i są nadal w szkółce leśnej w Małastowie.
- W Zagórzanach mamy głównie gatunki liściaste takie jak: buk, dąb, jawor, czereśnia, brzoza jesion oraz iglaste tj. świerk i modrzew. W tym roku wyprodukowaliśmy na obu szkółkach ponad 250 tysięcy sadzonek buka, 130 tysięcy jodły, 20 tysięcy dębu, 10 tysięcy brzozy i pięć tysięcy sosny oraz świerka. I w tej chwili już praktycznie wszystko zostało rozdysponowane do naszych leśnictw a nadwyżki sprzedane. Wiosna przyszła bardzo szybko i już myślimy o sadzonkach na kolejny sezon – mówi Pan Henryk Serwoński.
Sadzonki wyprodukowane w naszym Nadleśnictwie trafiają do wszystkich naszych lasów w powiecie oraz także do innych części Małopolski i Podkarpacia, a nawet na Słowację i do Czech. Żeby wyprodukować sadzonki potrzebne są nasiona. Leśnicy pozyskują je z naszych lasów, suszą i przechowywują w magazynach lub chłodniach.
-I tak np. w styczniu zbieramy szyszki z sosny, we wrześniu z jodły, a w listopadzie nasiona z buka. Przez okres zimowy są przechowywane w specjalnej chłodni w temperaturze od zera do dwóch stopni i na wiosnę są wysiewane w przygotowane miejsca. Właśnie w tej chwili szkółka z Zagórzanach jest przygotowywana pod wysiew nasion buka – wyjaśnia leśniczy. W planach jest przygotowanie na następny sezon aż 500 tysięcy sadzonek buka i 200 tysięcy sadzonek jodły. - Od lat przy szkółkach pracuje około sześciu – ośmiu osób, a najdłużej Wiesław Leśniowski i Izydor Galas. Wysiew dokonywany jest ręcznie. Po około czterech tygodniach nasiona schodzą. Trzeba dbać o nie cały czas. Atakuje je często grzyb a korzenie podgryzają myszy. Mamy system nawadniania, tunele okrywane są folią, tak, że w ciągu roku sadzonki wyrosną i są gotowe do sadzenia – opowiada dalej pan Serwoński.
Duże znaczenie w produkcji dobrych sadzonek, przystosowanych do naszych warunków mają nasiona z jakich wyrasta młode drzewko.
- Ciekawostką jest fakt, że na terenie naszego Nadleśnictwa znajdują się uznane drzewa doborowe, zwane Drzewami Matecznymi, które są wpisane do Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego i dają najlepsze nasiona. Mamy uznane pięć dębów, dwie czereśnie ptasie i pięć sosen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto